Zagłębiowskie Centrum Onkologii otrzymuje kontrakt NFZ na badanie PET

Zagłębiowskie Centrum Onkologii otrzymuje kontrakt NFZ na badanie PET

Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO), zlokalizowane w Dąbrowie Górniczej, może się pochwalić nowym osiągnięciem. Otrzymało ono kontrakt od Narodowego Funduszu Zdrowia, upoważniający do przeprowadzania badań Pozytronowej Emisyjnej Tomografii (PET). Wydanie tego kontraktu to olbrzymi postęp dla populacji Zagłębia Dąbrowskiego, liczącej ponad 800 tysięcy osób, które do tej pory były skierowywane do innych placówek w regionie śląskim w celu przeprowadzenia tego badania.

Przez wiele lat, ZCO starało się o uzyskanie uprawnienia do przeprowadzania badań PET, które stanowią kluczowy element diagnostyki i terapii onkologicznej. Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej, wyraził swoje zadowolenie z tego sukcesu i podkreślił, że mieszkańcy Dąbrowy Górniczej oraz okolicznych gmin Zagłębia nie będą już zmuszeni podróżować do innych szpitali na Śląsku w celu przeprowadzenia badań PET. Prezydent Dąbrowy Górniczej skorzystał też z tej okazji, aby podziękować parlamentarzystom i samorządowcom za ich wsparcie w tej sprawie. Wśród osób, które podpisały apel o przyznanie ZCO kontraktu na badania PET, znaleźli się również włodarze Będzina, Sosnowca, Czeladzi, Sławkowa, Siewierza, Wojkowic, Bobrownik, Psar i Mierzęcic.

Marzena Kula, pełniąca obowiązki dyrektora ZCO, wskazuje, że przyznanie tego kontraktu zapewni jeszcze bardziej efektywną diagnostykę i leczenie pacjentów w placówce. Podkreśliła, jak istotne jest to w terapii onkologicznej, aby pacjent mógł otrzymać szybką i kompleksową pomoc w jednym miejscu. Oferowane obecnie przez ZCO usługi to między innymi: Oddział Chirurgii Onkologicznej, Oddział Onkologii Klinicznej, Zakład Radioterapii, Poradnia Onkologiczna oraz Gabinet Chirurgii Onkologicznej i wiele innych. Badanie PET było jedynym badaniem nie refundowanym przez NFZ w tej placówce.