Przebudowany dworzec w Dąbrowie Górniczej zyskuje nowe oblicze i lokatorów: Przenosi się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości

Przebudowany dworzec w Dąbrowie Górniczej zyskuje nowe oblicze i lokatorów: Przenosi się tam Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości

Stacja kolejowa położona w centrum Dąbrowy Górniczej, która została niedawno otwarta po intensywnych pracach remontowych, jest gotowa na nowe zmiany. Rozpoczęto je już na początku października bieżącego roku, a pasażerowie cieszą się teraz z pełnego wachlarza udogodnień. Kolejnym etapem jest wprowadzenie nowych mieszkańców do pomieszczeń dworcowych. Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości ma zaszczyt być pierwszym z nich, przenosząc się z kamienicy przy ulicy 3 Maja.

Aranżacja przestrzeni dworcowej pod Dąbrowski Inkubator Przedsiębiorczości odbywa się na mocy porozumienia między samorządem Dąbrowy Górniczej a PKP. W ramach tego porozumienia, część pomieszczeń stacji kolejowej zostanie przeznaczona dla miasta. Szczególnie chodzi o obszary w prawym i lewym skrzydle budynku, które stają się nowymi siedzibami dla Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości.

„Dzięki tej inicjatywie, dworzec będzie pełen życia przez całą dobę. To miejsce będzie służyć dla lokalnych przedsiębiorców, jak również stanie się areną konferencji, warsztatów i spotkań z potencjalnymi inwestorami”, mówi Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. „Aktualnie prowadzone są ostatnie prace wykończeniowe w tej części dworca wynajmowanej przez miasto od PKP. Zajmujemy się także zaopatrzeniem i aranżacją wnętrz”, dodaje Piotr Purzyński, p.o. rzecznika prasowego Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Przestrzeń o powierzchni około 320 metrów kwadratowych ma służyć przede wszystkim tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z biznesem, a także właścicielom firm działającym na rynku do 5 lat. W ramach projektu zaplanowano m.in. pomieszczenia dla osób zarządzających Dąbrowskim Inkubatorem Przedsiębiorczości, strefę coworkingową dla indywidualnej pracy, małą salę konferencyjną, wielofunkcyjne pomieszczenie do organizacji wydarzeń oraz podcastownię. Cały projekt realizowany jest we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną SA, głównym sponsorem i partnerem tego przedsięwzięcia.

Przewiduje się, że działalność Dąbrowskiego Inkubatora Przedsiębiorczości zostanie przeniesiona z budynku przy ulicy 3 Maja 22 na przełomie grudnia i stycznia. Wówczas zostanie ogłoszony konkurs na wybór operatora, który będzie zarządzał inkubatorem.

„Nadrzędnym celem jest dostarczanie szerokiej gamy działań wspierających przedsiębiorczość wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej. To m.in. usługi informacyjne, doradcze i edukacyjne na rzecz osób planujących podjąć lub już prowadzących działalność gospodarczą, a także dla mikro- i małych przedsiębiorców głównie w pierwszych 5 latach ich działalności”, wyjaśnia Paweł Lelas, kierownik Referatu Przedsiębiorczości w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Górniczej. Inkubator co roku pomaga coraz większej liczbie młodych i przyszłych przedsiębiorców.

„Realizujemy wiele projektów ułatwiających prowadzenie biznesu. W ciągu ostatnich 5 lat wsparcie z naszej strony otrzymało ponad 11 tysięcy osób. Zostało przeprowadzonych 70 bezpłatnych szkoleń, a doradcy przez około 900 godzin udzielali bezpłatnych konsultacji”, dodaje Paweł Lelas.

Remont dworca kolejowego w centrum Dąbrowy Górniczej trwał 20 miesięcy i był realizowany przez firmę Berger Bau Polska sp. z o.o. z Wrocławia. Projekt przebudowy zabytkowego budynku dworca pochodzącego z 1888 roku został opracowany przez GPVT Pracownia Architektoniczna S.C. z Poznania. Całość inwestycji pochłonęła 18,36 mln zł, z czego 83 procent pochodziło z budżetu państwa, natomiast reszta została sfinansowana przez PKP S.A.