Zrozumieć agresję psów: przyczyny i sygnały ostrzegawcze

Zrozumieć agresję psów: przyczyny i sygnały ostrzegawcze

Chociaż odwieczne powiedzenie mówi, że „pies to najlepszy przyjaciel człowieka” i bez wątpienia jest to prawda w większości przypadków, niestety zdarzają się sytuacje, kiedy psy atakują ludzi, czasami ze skutkami śmiertelnymi.

Czym jest spowodowane to, że pies gryzie? Najprostsza odpowiedź brzmi – został sprowokowany. Jak pokazują badania ekspertów, nawet najbardziej łagodne psy mogą stać się agresywne, jeśli ich „próg agresji” zostanie przekroczony.

Co może stanowić prowokację dla psa? To zależy od konkretnego psa, ale mogą to być dowolne rzeczy, których nie lubi lub które go straszne. Prowadzi to do bardzo szerokiej gamy potencjalnych prowokacji, które obejmują nie tylko konkretne osoby, ale również określone dźwięki, zapachy czy dotykanie w dziedzinach, które pies uważa za nieprzyjemne. Jeśli negatywnych bodźców jest dużo albo są one intensywne, pies może zacząć czuć się nieswojo. Kiedy te bodźce się kumulują i przekraczają „próg agresji”, pies staje się niebezpieczny. Poniżej omówimy symptomy ostrzegawcze, na które trzeba zwracać uwagę podczas interakcji z psem.

Pierwszym i najbardziej oczywistym sygnałem, że coś jest nie tak, jest warczenie. Psy warczą kiedy są poddenerwowane lub wystraszone. Jeśli twój pies na ciebie warczy, lepiej trzymaj się na dystans. Warto też zauważyć, że nie każde machanie ogonem jest oznaką radości: jeśli pies jest spięty i jego ogon stoi wysoko wykonując małe szybkie ruchy to może to oznaczać gotowość do ataku.

Jeszcze jeden sygnał ostrzegawczy to nastroszona sierść na grzbiecie psa w okolicy karku i łopatek. Dla psów stanowi to wyraz próby zastraszenia potencjalnego przeciwnika poprzez pokazanie swojej wielkości. Kolejnym sygnałem jest usztywnienie się psa podczas głaskania – jeżeli zamiast wręcz mieć przyjemność z dotyku i prezentować brzuch, pies wydaje się napięty i skupiony, to znak dla ciebie aby przestać go głaskać i dać mu trochę przestrzeni.