Znalezisko z przeszłości: niewybuchy z okresu II wojny światowej odkryte w Zabrzegu i Szczyrku

Znalezisko z przeszłości: niewybuchy z okresu II wojny światowej odkryte w Zabrzegu i Szczyrku

Przedmioty, które najprawdopodobniej pochodzą z czasów II wojny światowej i są powiązane z materiałami wybuchowymi, zostały odnalezione w ostatni weekend w Zabrzegu oraz Szczyrku – taką informację przekazała w wtorek policja z Bielska. Niewybuchy zostały zabrane na miejsce przez saperów.

„Podczas rutynowych czynności, miejscowi natknęli się na te niebezpieczne artefakty. Na szczęście, zachowali odpowiednią ostrożność i umiejętnie zareagowali. Przypominamy, że tego typu przedmioty nie mogą być pod żadnym pretekstem przenoszone, dotykane czy nawet próbować je rozbrajać” – to słowa asp. Rafała Kobyłeckiego, rzecznika bielskiego garnizonu policji.

Pierwsze niebezpieczne znalezisko zostało odkryte przez rolnika w trakcie sobotnich prac polowych w Zabrzegu. Niezwłocznie powiadomił on o tym służby mundurowe. Specjaliści od pirotechniki stwierdzili, że prawdopodobnie jest to amunicja przeciwpancerna datowana na czas II wojny światowej. „Policjanci zabezpieczyli obszar, na którym znaleziono pocisk, do momentu przybycia saperów z gliwickiej jednostki wojskowej, którzy usunęli niewybuch” – dodał Kobyłecki.

W niedzielę kolejny niewybuch został znaleziony przez mieszkańca Buczkowic podczas spaceru po lesie. On również zgłosił to policji. Ekspertyza wykazała, że znalezisko to część rakiety pochodzącej prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. „Nie było konieczności ewakuacji, gdyż miejsce znaleziska znajduje się głęboko w lesie. Dyżurny komisariatu szczyrkowskiego skontaktował się z saperami z gliwickiej jednostki wojskowej, którzy w poniedziałek odebrali niewybuch i transportowali go na teren wojskowego poligonu, aby tam go unieszkodliwić” – przekazał reprezentant bielskich sił porządkowych.

To nie są pierwsze takie odkrycia na terenie południa województwa śląskiego w miesiącu sierpniu. Wcześniej na Śląsku Cieszyńskim, dokładnie w Chybiu, odnaleziono dwa naboje przeciwpancerne kalibru 76 mm. Natomiast na Żywiecczyźnie, w Łękawicy, znaleziono granat.