Co warto zobaczyć w Dąbrowie Górniczej?

Kościół Najświętszej Maryi Panny jest prawdopodobnie jednym z częściej odwiedzanych miejsc w tych rejonach. To również jedna z najważniejszych świątyń chrześcijańskich na całym Dolnym Śląsku. Kościół ten został wybudowany nie tak dawno temu, jak na zabytek, ponieważ na przełomie XIX i XX wieku. Niewiele osób pamięta dziś o tym, że miejsce zasłynęło swoją łaską wśród wiernych ze względu na święty obraz znajdujący się wewnątrz budynku. Zgodnie z powieściami obraz patronki miał doprowadzić do różnorodnych cudów.

Jednak pomijając aspekty wiary, budynek jest również interesującym dziełem architektury. Ten kościół jako pierwszy w Polsce otrzymał miano bazyliki. To pierwsze takie sanktuarium, które zostało oficjalnie zatwierdzone jako bazylika. Akredytacji dokonał ówczesny papież Leon XIII w 1901 roku, Świątynia została opracowana na podstawie typowo gotyckiego stylu. Z całą pewnością fani gotyckiej architektury będą zaskoczeni jej estetyką. Budynek wywiera ogromne wrażenie na obserwatorach zarówno swoją estetyką, jak i rozmiarami.

Na samym środku budynku bezpośrednio po wejściu możemy zauważyć ogromnych rozmiarów ołtarz z podobizną Świętej Panny Maryi. Podobizna Maryi została wykonana całkowicie z cypryjskiego drewna. Imponujące są także rozmiary tego pomnika, ponieważ rzeźba prezentuje rzeczywiste rozmiary dorosłej osoby. Kościół wyróżnia się wśród innych okolicznych świątyni pięknymi zdobieniami. To właśnie dla nich zjeżdżają się turyści, którzy chętnie robią zdjęcia podczas oględzin tego świętego miejsca.

Kolejny zabytek na liście – Pałac Kultury Zagłębia

Pałac kultury jest niezwykle ważnym zabytkiem w Dąbrowie Górniczej. To prawdopodobnie najważniejszy z budynków tuż po bazylice. Na samym początku budynek ten nazwano domem kultury zagłębia. Ostatecznie jednak zdecydowano się na to, aby zmienić nazwę na pałac kultury, ponieważ budynek przez długi czas stanowił miejsce zbioru podczas wydarzeń kulturalnych odbywających się na terenie Dąbrowy Górniczej lub okolic. Na ten moment wewnątrz budynku działa kino oraz teatr i galeria sztuki. Możemy znaleźć tam również kilka klubów powiązanych z wydarzeniami kulturalnymi. Na przykład kluby filmowe.

W dzisiejszych czasach każdy z nas może zobaczyć co ciekawego dzieje się na terenie tego pałacu kultury, ponieważ osoby odpowiedzialne za jego prowadzenie prowadzą kanał na YouTube, dzięki któremu każdy może być na bieżąco z wydarzeniami kulturowymi w tej okolicy. Nieopodal budynki zobaczysz dwa ciekawe pomniki, które przyciągają uwagę przyjezdnych. Jednym z pomników jest ławeczka, na której siedzi wyrzeźbiona figura Jimiego Hendriksa.

Pałacyk Dezona

Kiedy znajdziemy się nieopodal przestrzeni wodnej znanej w tej okolicy jako Pogoria, zauważymy po drodze niewielki budynek wybudowany w pełni z czerwonej cegły. Miejscowi nazywają ten budynek Pałacykiem Dezona. Wiele osób może być zaskoczonych historią tego budynku, ponieważ jest on prezentem. Dyrektor towarzystwa francusko-włoskiego podarował ten budynek swojej żonie w prezencie. Po latach podjęto jednak decyzje o tym, aby zabezpieczyć budynek. Stał się on jedynie zabytkiem, który można oglądać od zewnątrz, ponieważ wejście do tej budowli zostało zabudowane. Teraz nikt nie wie, w jaki sposób pałac wygląda od środka.

Ciekawostką historyczną jest również to, że Gestapo wykorzystywało ten budynek w trakcie okupacji podczas II Wojny Światowej jako swoją siedzibę. Z kolei po wojnie, budynek został przejęty na pewien czas przez policję obywatelską, która ponownie zrobiła sobie z niego swoją siedzibę. Niestety po latach, gdy remontowano okoliczne zabudowania, w środku pałacu wybuchł pożar. Ogień strawił większość wnętrza, zanim udało się ugasić pałac. Postanowiono odremontować budynek, jednak wejście zostało zabezpieczone. Okna i wszelkie drzwi zostały zabudowane, co dla miłośników historycznej architektury jest ogromną stratą.

Fabryka pełna życia

Za czasów PRL-u Dąbrowa Górnicza zasłynęła przede wszystkim z największego zakładu metalurgicznego. Zakłady metalurgiczne zmieniały na przestrzeni swoich lat właścicieli. W pewnym momencie tworzono w tym miejscu nawet części do popularnej marki samochodów Skoda. Ostatnia z największych fabryk, które się tutaj mieściła, została zlikwidowana w 2015 roku. Było to prawdopodobnie ostatnie duże przedsiębiorstwo metalurgiczne na terenie całego Śląska. Mimo wszystko opuszczone hale fabryczne bardzo szybko znalazły nowe zastosowanie, ponieważ już od 2016 roku miasto postanowiło wykorzystać ich potencjał w dziełach kultury.

Dawne budynki przemysłowe stały się zabytkami i znamy je w dzisiejszych czasach pod nazwą Fabryk Życia. Urząd Dąbrowy Górniczej zwraca uwagę na to, że budynki nie poszły na zmarnowanie, ponieważ odbyło się tam już kilkaset wydarzeń okolicznościowych i imprez kulturowych, od kiedy zamknięto zakłady metalurgiczne. Miasto postanowiło, że to dopiero początek. Planują w ciągu najbliższych lat wykonać renowację starych budynków, w których niegdyś mieściły się zakłady pracownicze.