Najstarszy z cmentarzy w Dąbrowie Górniczej, który powstał w 1887 roku

Najstarszy z cmentarzy w Dąbrowie Górniczej, który powstał w 1887 roku

Z okazji nadchodzącego święta w Polsce „Wszystkich Świętych” przedstawiamy ciekawostkę związaną z jednym z najstarszych cmentarzy na terenie Dąbrowy Górniczej. Oszacowano, że znajduje się on na tych terenach od 1887 roku. Ma zatem za sobą całkiem spory kawałek historii. Bardzo często zapominamy o tym, że znajdujące się wokół nas nekropolie mają za sobą niezwykle ciekawe i bardzo długie historie. Jednym z takich miejsc jest właśnie stary cmentarz zlokalizowany przy ulicy Starocmentarnej.

Już wiele lat temu było to pierwotne miejsce, które służyło do pochowania zmarłych na terenie całej Dąbrowy Górniczej oraz okolic tego miasta. Najstarsza z Nekropolii służyła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Anielskiej. Najprawdopodobniej powstała około 1887 roku. Wtedy właśnie okoliczni katolicy starali się o odłączenie od innych parafii, aby stworzyć swoje własne autonomiczne miejsce dla pochówku bliskich oraz zasłużonych osób.

Cmentarz ten w przeszłości znajdował się między zakładami robotniczymi. Znajdowały się tam między innymi Kopalnia Reden i Kopalnia Ignacy. Teren cmentarza pierwotnie należał do władz górniczych. Po pewnym czasie został on jednak przekazany w ręce parafii nieopodal Dąbrowy Górniczej. Od tamtej pory należał już do miejskiej wspólnoty naszej gminy.

Warto jednak wspomnieć, że dopiero w 1897 roku uzyskano oficjalne administracyjne pozwolenie na stworzenie miejsca pochówku na tym terenie, pomimo tego, że cmentarz nieoficjalnie funkcjonował już w 1887 roku. Z tego względu cmentarz bardzo szybko się zapełnił i w 1914 roku zarządzano jego zamknięcie w obawie przed tym, że zabraknie miejsc pochówku. Nadal miały tam miejsce pojedyncze pochówki, jednak w bardzo małych ilościach.