38-latek podejrzany o podpalenie zabytkowej świątyni w Dąbrowie Górniczej zatrzymany

38-latek podejrzany o podpalenie zabytkowej świątyni w Dąbrowie Górniczej zatrzymany

W Dąbrowie Górniczej, w parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej, policja zatrzymała 38-letniego mężczyznę podejrzewanego o usiłowanie podpalenia zabytkowej bazyliki. Wiadomość o tym incydencie przyszła zaledwie kilka dni po rozgłosie medialnym na temat imprezy odbywającej się na plebanii tej samej parafii, która skończyła się interwencją policji. W odpowiedzi na obie sytuacje, kuria w Sosnowcu utworzyła specjalną komisję, by zbadać i wyjaśnić okoliczności tych zdarzeń. Dodatkowo, jeden z księży został zawieszony w pełnieniu swoich funkcji kościelnych do czasu zakończenia śledztwa.

Prokurator Okręgowy w Sosnowcu, Waldemar Łubniewski, potwierdził status mężczyzny. Jak powiedział: „38-letni mężczyzna został zatrzymany przez strażników prawa w stanie silnej nietrzeźwości – miał ponad 2 promile alkoholu we krwi. W konsekwencji, został on przewieziony do policyjnej izby zatrzymań”. Prokurator Łubniewski dodał, że zeznanie mężczyzny będzie możliwe dopiero po wytrzeźwieniu.

Wyraził również swoje przekonanie, że prawdopodobieństwo, iż zatrzymany to sprawca jest wysokie. „Ten incydent nie skończy się dla niego dobrze. Mówimy tu nie tylko o uszkodzeniu czy zniszczeniu cudzego mienia, ale o próbie podpalenia zabytku. W takim przypadku kara jest surowa i poważna” – skomentował prokurator Łubniewski.

Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny z udziałem biegłego ds. pożarnictwa. Jak opisał prokurator: „Policjanci dokładnie przeszukali teren, zabezpieczając dowody i ślady. Wierzymy, że posiadamy dowód na popełnienie przestępstwa – drzwi bazyliki zostały podpalone przy użyciu łatwopalnej cieczy”. Policja została poinformowana o podłożeniu ognia pod drzwi bazyliki w czwartek po godzinie 22.