Zdecydowane działanie Śląskiej KAS przeciw nielegalnemu obrotowi tytoniem

Zdecydowane działanie Śląskiej KAS przeciw nielegalnemu obrotowi tytoniem

Organizacja handlu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi została zniszczona przez Śląską Krajową Administrację Skarbową (KAS). W rezultacie skutecznej operacji, urzędnicy zniszczyli nielegalną fabrykę cięcia tytoniu w Dąbrowie Górniczej oraz zabezpieczyli znaczne ilości towaru, który nie był odpowiednio opodatkowany.

Przeszukując nieruchomość w Dąbrowie Górniczej, pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach natknęli się na maszyny służące do cięcia tytoniu, nielegalne paczki papierosów, a nawet sprzęt do pakowania. Ogółem udało im się zabezpieczyć ponad 180 tysięcy papierosów różnych marek i imponujące 1308 kg tytoniu bez znaków akcyzy.

Funkcjonariusze dosłownie natrafili na tajne schowki, które dodatkowo utrudniały odnalezienie przemyconego towaru. Papierosy były ukryte za grzejnikiem w schowku zakamuflowanym płytą z kartonu gipsowego. Większość tytoniu natomiast odkryto w pomieszczeniu ukrytym pod posadzką garażu.

Potencjalne straty dla budżetu, gdyby te nielegalne produkty trafiły na rynek, mogłyby wynieść prawie 2 miliony złotych w formie niezapłaconych podatków. Jest to wartość nie do przecenienia.

Dwóch mężczyzn w wieku 61 i 55 lat zostało aresztowanych za udział w tej działalności. Osoby angażujące się w nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi muszą liczyć się z konfiskatą towaru, surowymi karami finansowymi, a nawet pozbawieniem wolności lub karą łączną.

Jest to silne ostrzeżenie, że kupowanie, przechowywanie, transportowanie, wysyłanie i wspomaganie nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi są uważane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. KAS kontynuuje swoje wysiłki na rzecz zwalczania tego procederu, dbając o przestrzeganie prawa i ochronę finansów publicznych.