Satelity Starlink G6-21 nad Polską: ostatnia szansa na obserwacje

Satelity Starlink G6-21 nad Polską: ostatnia szansa na obserwacje

Nadchodzi zakończenie serii przelotów satelitów Starlink G6-21, które regularnie zdobiły polskie niebo. Dla tych, którzy nie mieli okazji podziwiać tych kosmicznych przedstawień, ostatni przelot zaplanowany jest na niedzielę, 8 października. Tego wieczora, wypada skorzystać z okazji na wieczorny spacer bądź spojrzenie w górę z balkonu.

Przez kilka ostatnich tygodni mieliśmy przyjemność śledzić nocne podróże satelitów Starlink nad naszym krajem. Seria, która rozpoczęła się pod koniec września, była dodatkowo ubogacona o satelity G6-21. Niestety, ich nocne pokazy kończą się 8 października 2023 roku.

Widowisko kosmiczne rozpocznie się o godzinie 19:30, kiedy to satelity Starlink G6-21 pojawią się na polskim niebie, osiągając maksymalną wysokość około 20 stopni. Najlepszy widok na przelot satelitów będzie miał południowy region Polski. Mimo to, również mieszkańcy centralnej części kraju będą mogli podziwiać ten widok, choć pomocne mogą okazać się przyrządy optyczne.

Pomimo końca serii przelotów G6-21, z początkiem nowego tygodnia na niebie zagości nowa grupa satelitów – Starlink G7-4. Będą one widoczne wieczorami nad całym krajem przez około cztery do pięciu dni.

W niedzielny wieczór, oprócz ostatniego przelotu satelitów Starlink G6-21, na polskim niebie pojawi się chińska stacja kosmiczna Tiangong, nazywana również „Podniebnym Pałacem”. Będzie ona widoczna na południowo-zachodnim horyzoncie o godzinie 19:47, unosząc się na wysokości około 10 stopni nad horyzontem.

Satelity Starlink, które zostały wysłane na orbitę przez firmę SpaceX Elona Muska, mają za zadanie dostarczać internet dla Ziemi. Aktualnie, firma Muska posiada już ponad 5 tysięcy satelitów krążących wokół naszej planety. Niebezpieczeństwo dla dominacji Starlinków pojawiło się 6 października, gdy Amazon wystrzelił na orbitę dwa pierwsze satelity ze swojego Projektu Kuiper, w ramach którego planuje umieszczenie około 3,2 tysiąca satelitów.