Samorządy województwa śląskiego otrzymują 2 miliardy złotych na inwestycje strategiczne

Samorządy województwa śląskiego otrzymują 2 miliardy złotych na inwestycje strategiczne

Rząd Polski wyasygnuje ponad 2 miliardy złotych na wsparcie samorządów z województwa śląskiego. Jest to część ósmej edycji rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Kancelarii Premiera w ostatnią sobotę, spośród ponad 350 projektów, które zakwalifikowały się do finansowania, 12 otrzymało maksymalną kwotę wsparcia wynoszącą 30 milionów złotych.

Do grona miast, które mogą cieszyć się najwyższym dofinansowaniem, należą Gliwice, Bytom, Jaworzno, Piekary Śląskie, Mysłowice, Świętochłowice, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Ruda Śląska, Zabrze i Wodzisław Śląski. Natomiast Siemianowice Śląskie otrzymają nieco mniejszą kwotę – niespełna 30 milionów złotych.

Wśród obszarów objętych inwestycjami dominują projekty związane z rozbudową i modernizacją infrastruktury drogowej i komunalnej. To m.in. budowa kanalizacji sanitarnej i oczyszczalni ścieków. Innym priorytetem są termomodernizacje budynków oraz inwestycje w placówki edukacyjne, takie jak szkoły i przedszkola, oraz obiekty rekreacyjne. Ważnym elementem są też projekty związane z budową i modernizacją remiz strażackich.

Zainteresowane strony mogą sprawdzić pełną listę wybranych projektów na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie znajduje się informacja o wynikach ósmego naboru w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.