Letni sezon kąpielowy 2024 nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej: nowości, bezpieczeństwo i renowacja mola

Letni sezon kąpielowy 2024 nad jeziorem Pogoria III w Dąbrowie Górniczej: nowości, bezpieczeństwo i renowacja mola

Zbliża się start letniego sezonu kąpielowego 2024 nad jednym z najbardziej popularnych kąpielisk na Śląsku – Pogorią III w Dąbrowie Górniczej. Już 15 czerwca oficjalnie otworzymy bramy do letniej rekreacji. Na plaży zadbają o naszą bezpieczeństwo profesjonalni ratownicy wodni oraz medyczni. Na terenie kąpieliska znajdować się będzie również letni posterunek strażników miejskich.

Oficjalne rozpoczęcie sezonu zaplanowane jest na sobotę, 15 czerwca. Od tego dnia ratownicy WOPR będę pełnili dyżury nad 50-metrowym odcinkiem plaży przy Pogorii I oraz 100 metrowym przy Pogorii III. Tydzień później, od 22 czerwca, cały teren kąpieliska będzie pod ścisłą kontrolą ratowników, którzy będą sprawować opiekę nad 300-metrowym odcinkiem plaży.

Nie tylko w weekendy, ale także w dni powszednie nad bezpieczeństwem wypoczywających będzie czuwać od ośmiu do dziesięciu ratowników – informuje Piotr Purzyński z Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Ratownicy będą pełnili podwójną funkcję, jako że są również przeszkoleni jako ratownicy medyczni, co pozwoli na szybką i skuteczną reakcję w sytuacjach zagrożenia.

Na Pogorii I będą dyżurować codziennie od dwóch do czterech ratowników, którzy nie tylko obserwować będą plażę z wieżyczek, ale również wykorzystują łodzie, motorówkę i skutery wodne do kontroli zachowania kąpiących się. W weekendy dostępna będzie również karetka pogotowia, a o bezpieczeństwo zadba ekipa OSP Śródmieście dysponująca m.in. quadem ratowniczym.

Sezon kąpielowy 2024 nad Pogorią I oraz Pogorią III oficjalnie zakończy się 1 września.

Oprócz startu sezonu plażowiczów czeka jeszcze jedna niespodzianka – całkowicie odnowione molo z wieżyczką. Jak informuje Wojciech Juroff, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji w Dąbrowie Górniczej, wymienione zostaną deski pomostowe oraz legary. Prace remontowe ruszyły już w kwietniu i planowane jest ich zakończenie przed rozpoczęciem sezonu letniego.

Na drodze pieszo-rowerowej wokół Pogorii III pojawiło się nowoczesne, ekologiczne oświetlenie, które sprawi, że bezpieczniej będzie można poruszać się po terenie kąpieliska również wieczorem. Nie zabraknie też szerokiej oferty gastronomicznej – od tego sezonu plażowicze będą mogli zamówić nawet pizzę z popularnej sieciowej pizzerii.