Kalejdoskop aktywności społecznej na Festiwalu Ludzi Aktywnych w Dąbrowie Górniczej

Kalejdoskop aktywności społecznej na Festiwalu Ludzi Aktywnych w Dąbrowie Górniczej

9 września 2023 roku, Dąbrowa Górnicza będzie gościła niezwykłe wydarzenie skierowane do aktywnych społeczników i organizacji pozarządowych z całego kraju. To właśnie tego dnia odbędzie się Festiwal Ludzi Aktywnych, którego inauguracja zbiegnie się z otwarciem Ronda Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych – pierwszego takiego miejsca w Polsce.

Ponad 40 organizacji pozarządowych przygotowuje na ten dzień bogatą ofertę atrakcji dla mieszkańców regionu Zagłębia. Będą to różnego rodzaju gry, zabawy oraz niespodzianki, które mają na celu promowanie aktywności i integrację społeczną. W tym roku festiwal przybierze formę Wielkiego Pikniku dla Aktywnych połączonego z Grą Miejską.

W ramach Gry Miejskiej uczestnicy będą mieli okazję rywalizować ze sobą, wykonując różne zadania przygotowane przez organizacje pozarządowe. Nie ma ograniczeń wiekowych – zapraszamy każdego, kto ma ochotę na dobrą zabawę i chce spróbować swoich sił w rywalizacji z innymi.

Podczas tegorocznego Festiwalu Ludzi Aktywnych nastąpi uroczyste otwarcie Ronda Dąbrowskich Organizacji Pozarządowych, co jest wyjątkowym elementem tej edycji. To pierwsze takie miejsce w Polsce – świadectwo ponad 15-letniego partnerstwa pomiędzy samorządem a sektorem NGO w Dąbrowie Górniczej. Ta synergia pozwala tworzyć warunki sprzyjające rozwojowi aktywnych obywateli, którzy mogą wpływać na rozwój i kształtowanie swojego miasta.

Rozwijane od lat partnerstwo społeczne przyczynia się do budowy obywatelskiego charakteru miasta, które jest otwarte na różnorodność poglądów i działania. Podkreśla to znaczenie organizacji pozarządowych w życiu lokalnej społeczności oraz ukazuje ich bogactwo (blisko 300 zarejestrowanych w Dąbrowie Górniczej, z czego około sto uczestniczy w Dąbrowskim Forum Organizacji Pozarządowych).