Góra Jana Pawła II – miejsce pielgrzymek i punkt widokowy

Góra Jana Pawła II – miejsce pielgrzymek i punkt widokowy

Pierwotnie znana jako Góra Biskupia, teraz popularnie nazywana Górą Jana Pawła II, położona w Pelplinie, jest miejscem o wyjątkowym znaczeniu historycznym i religijnym. W 1999 roku, 24 lata temu, odbyła się tu msza święta odprawiona przez samego papieża Jana Pawła II. W tym niezapomnianym wydarzeniu uczestniczyło aż 300 tysięcy wiernych. Od tamtej pory Góra Jana Pawła II stała się celem licznych pielgrzymek i jest cenionym punktem widokowym.

Dojazd na Górę Jana Pawła II jest możliwy bezpośrednio z drogi wojewódzkiej numer 229. Przy tej trasie znajduje się parking dla samochodów osobowych i autokarów.

Charakterystycznym elementem tego miejsca jest wielki krzyż, który wznosi się na wysokości 92,2 metrów n.p.m., mierząc dokładnie 33 metry. To właśnie przy nim papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą w dniu 6 czerwca 1999 roku dla setek tysięcy wiernych. Krzyż zaprojektowany został przez architektów – Anitę i Marka Gawdzików. Poświęcenie krzyża miało miejsce miesiąc przed wizytą papieża. Krzyż wykonany jest ze stali i pokryty nierdzewną blachą. Umieszczono go na okrągłej platformie, która ma symbolizować opokę.

U podnóża pomnika zlokalizowane są ściany, na których umieszczone są herby pomorskich powiatów i miast.

Warto dodać, że droga prowadząca na Górę Jana Pawła II jest jednocześnie trasą drogi krzyżowej, co dodatkowo podkreśla duchowy charakter tego miejsca.