Główna arteria komunikacyjna Dąbrowy Górniczej przechodzi gruntowną metamorfozę

Główna arteria komunikacyjna Dąbrowy Górniczej przechodzi gruntowną metamorfozę

W mieście Dąbrowa Górnicza toczą się intensywne prace nad jednym z największych projektów infrastrukturalnych w historii tego miejsca. Przebudowywana jest główna siatka komunikacyjna, która obejmuje ulice Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego. Termin zakończenia prac przewidziany jest na koniec bieżącego roku, ale jeszcze wiele pozostaje do zrobienia. Mimo to, korzystając z dogodnych warunków atmosferycznych, wykonawcy starają się przestrzegać ustalonego planu.

Dzięki inwestycji, większość odcinków ulicy Piłsudskiego, rozpoczynając od dzielnicy Gołonóg, po uzyskanie nowego pokrycia asfaltowego, jest już dostępna do ruchu. Tradycyjne skrzyżowania zostały zastąpione nowymi rondami. Nadal czeka na otwarcie jeden z dwóch nowych przystanków autobusowo-tramwajowych, zlokalizowany w rejonie osiedla Manhattan. Na tym obszarze mieszkańcy będą mogli również korzystać z całkowicie odnowionego tunelu dla pieszych.

15 grudnia przewidziane są prace przy wykładaniu końcowej, zużywalnej warstwy asfaltu na odcinku ul. Królowej Jadwigi od ul. Augustynika do ronda w centrum (kierunek Będzin), a 18 grudnia na odcinku od alei Róż do alei Majakowskiego (kierunek Gołonóg). W tych dniach władze miasta zalecają korzystanie z alternatywnych tras.

Trwają również prace nad przemianą ronda Budowniczych Huty Katowice – wcześniej rondo w nazwie, teraz ma stać się prawdziwym rondem, zgodnym z zasadami ruchu drogowego po tego typu rozwiązaniach komunikacyjnych.

Specjalistyczne maszyny nadal pracują na budowie kolejnego ronda, które zastąpi skrzyżowanie ul. Królowej Jadwigi, al. Majakowskiego oraz Piłsudskiego przy targowisku miejskim. W okolicach ul. Królowej Jadwigi powstaje nowy chodnik, a niedawno montowano tam również nową wiatę przystankową.

Przytłaczającą ilość sprzętu budowlanego można również dostrzec w centrum miasta, gdzie ostatnio układane były dodatkowe warstwy asfaltu na rondzie. Zarówno tu, jak i na innych odcinkach, pracuje się nad układaniem chodników. Kierowcy już mogą korzystać z odnowionej ul. Sobieskiego kierując się w stronę Będzina. Na dodatek, ciągle trwają prace nad brakującymi drogami dla pieszych i rowerzystów oraz oświetleniem. Oznakowanie końcowe jest wprowadzane na zakończonych odcinkach, a przy okazji budowy dróg powstaje również kanalizacja deszczowa.