Zbiórka funduszy na odnowę grobów w Dąbrowie Górniczej 1 listopada

Zbiórka funduszy na odnowę grobów w Dąbrowie Górniczej 1 listopada

Na cmentarzach w Dąbrowie Górniczej 1 listopada odbędzie się kolejna akcja zbiórki funduszy na konserwację zabytkowych nagrobków. Wolontariusze, uzbrojeni w puszki na datki, pojawią się ponownie na trzech miejscowych cmentarzach, w tym po raz drugi na nekropolii na Górce Gołonoskiej.

Akcję zbiórkową co roku prowadzi Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej razem z dąbrowskim oddziałem ZHP i stowarzyszeniem MyDąbrowa. W dniu Wszystkich Świętych między godziną 9:00 a 15:00 wolontariusze będą zbierać datki na cmentarzach przy ulicy Starocmentarnej, 11 Listopada oraz na Górce Gołonoskiej, której teren należy do parafii pw. św. Antoniego z Padwy.

W zeszłym roku udało się zebrać łącznie 12 tysięcy 692,30 zł – w skarbonkach wolontariuszy znalazło się 7 tysięcy 319,31 zł, a w puszkach dąbrowskich harcerzy – 5 tysięcy 372,99 zł. Najwięcej zebrano na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej – 3 tys. 809,76 zł, następnie przy ul. Kościelnej w Gołonogu – 1743,57 zł i na cmentarzu przy ul. 11 Listopada – 1765,98 zł.

Fundusze zdobyte w trakcie zeszłorocznej kwesty przeznaczono na renowację grobu Antoniego Kocota – wybitnego nauczyciela, który znacząco przyczynił się do rozwoju miasta i lokalnej społeczności. Prace konserwacyjne nadal są prowadzone na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej. W tym roku zebrane środki mają pomóc w odnowieniu nagrobka górnika, który zginął sto lat temu w kopalni Reden podczas pożaru i eksplozji gazu, do którego doszło w nocy z 20 na 21 września 1923. W tym tragicznym wypadku zginęło 38 górników. Spełniono jednak heroiczną misję ratowania 40 ofiar zaczadzenia pracujących na wschodnim polu kopalni. Grób tego górnika znajduje się na cmentarzu przy ulicy 11 Listopada.

W roku 2021 zebrane datki zostały przeznaczone na gruntowną renowację nagrobka Ludwika Berbeckiego i jego żony Janiny – przedwojennej radnej rady miejskiej Dąbrowy Górniczej. Ludwik był bratem generała Leona Berbeckiego, uczestnika działań Legionów Polskich i kampanii wrześniowej 1939 roku. Na najstarszym dąbrowskim cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej odrestaurowano również nagrobek Marii Faszczewskiej.

Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, wspólnie z partnerami, od 2012 roku organizuje zbiórkę funduszy na odnowę grobów w dniu Wszystkich Świętych. Dzięki zebranym funduszom udało się przeprowadzić konserwację nagrobków licznych osób związanych z Dąbrową Górniczą, takich jak powstańcy styczniowi Mikołaj Dziubek, Aleksander Popiel i Józef Sołtys, a także Adam Piwowar – pierwszy prezydent miasta, Julian Polcer – budowniczy pierwszej świątyni w Dąbrowie Górniczej, czy Kornel Kozłowski – znany historyk górnictwa. Zdołano również uratować groby dwóch mieszkańców miasta – Pawła Haza i Jana Lichockiego.