Plan przekształcenia byłej fabryki Defum w Dąbrowie Górniczej w nowoczesną, zieloną i przyjazną przestrzeń

Plan przekształcenia byłej fabryki Defum w Dąbrowie Górniczej w nowoczesną, zieloną i przyjazną przestrzeń

Miasto Dąbrowa Górnicza planuje poddanie obszaru dawnego zakładu Defum gruntownej metamorfozie, którą ma poprowadzić spółka należąca do miasta. Prezydent Marcin Bazylak wskazał na ambicje stworzenia przestrzeni zielonej, nowoczesnej i przyjaznej dla mieszkańców, kładąc nacisk na szanowanie dziedzictwa miejsca. W tym celu pozyskano ponad 78 milionów złotych dofinansowania od Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Planowane przekształcenie terenów po dawnych zakładach Defum jest częścią największego projektu rewitalizacyjnego miasta nazwanego „Fabryka Pełna Życia”. Projekt ten ma na celu doprowadzić do kompleksowej przebudowy śródmieścia, zintegrowania go z terenami dworca kolejowego i Pałacem Kultury Zagłębia oraz zapewnienia miejsca pełnego zieleni i tętniącego życiem przez cały rok. Prezes projektu „Fabryka Pełna Życia”, Wojciech Czyżewski zapowiada, że pierwszym etapem będzie stworzenie rynku i przestrzeni publicznych oraz przeprowadzenie rewitalizacji pierwszych pofabrycznych obiektów.

W ramach projektu, w odrestaurowanych budynkach dawnej fabryki znajdzie swoje miejsce Centrum Aktywności Obywatelskiej. Planowane jest też stworzenie Centrum Senioralnej i Integracji Międzypokoleniowej oraz sceny dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych, kompleks ma być w pełni dostępny dla wszystkich mieszkańców miasta, nie tylko seniorów, ale także osób z trudnościami w poruszaniu się czy z innymi niepełnosprawnościami.

Zwraca uwagę ekologiczny aspekt planowanych zmian. W kompleksie będą miały miejsce instalacje do gromadzenia i ponownego wykorzystania wód deszczowych, zielone dachy, ogrody deszczowe, pompy ciepła oraz fotowoltaika. Na terenie całego kompleksu mają być widoczne elementy nawiązujące do historii fabryki Defum, miasta i regionu.

Koszt pierwszego etapu prac wyniesie ponad 95 milionów złotych, z czego znaczną część stanowi wcześniej wspomniane dofinansowanie. Projekt przebudowy przygotowało biuro architektoniczne Analog ze Szczecina i Koszalina, które wygrało międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej w 2019 roku.