Ostrzeżenie Straży Pożarnej przed nagłym wybuchem pożarów w leśnych obszarach ze względu na skrajnie łatwopalną ściółkę

Ostrzeżenie Straży Pożarnej przed nagłym wybuchem pożarów w leśnych obszarach ze względu na skrajnie łatwopalną ściółkę

Państwowa Straż Pożarna wydała w całym kraju ostrzeżenie o wysokiej skali ryzyka pożarów w obszarach leśnych. Rzecznik prasowy PSP, st. bryg. Karol Kierzkowski, przekazał w piątek, że obecnie ściółka jest niezwykle sucha i nawet najmniejsze źródło ognia może doprowadzić do wybuchu pożaru.

St. bryg. Karol Kierzkowski podkreślił, że zgodnie z danymi większości stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa, wilgotność ściółki sosnowej wynosi poniżej 10 proc., co sugeruje jej ekstremalną podatność na zapłon.

Alert wobec dużego zagrożenia pożarowego w lasach na terenach 6 województw: podlaskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego został wysłany przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. RCB zaapelowało o unikanie używania ognia w lasach i ich bezpośrednim sąsiedztwie oraz o kontakt z numerem alarmowym 112 w przypadku zagrożenia.

Równocześnie, około godziny 13, strażacy z Hajnówki zostali wezwani do pożaru lasu w pobliżu miejscowości Jelonka i Kleszczele w powiecie hajnowskim (województwo podlaskie). W akcję gaśniczą zaangażowanych jest około 130 strażaków, reprezentujących 30 zastępów – informuje PSP.

Według mł. ogn. Justyny Kłusewicz, rzeczniczki prasowej Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, pożar został już zlokalizowany i procedura jego dogaszania jest w trakcie realizacji. W akcji udział biorą strażacy z trzech powiatów: hajnowskiego, białostockiego i bielskiego.

St. bryg. Karol Kierzkowski poinformował również, że wciąż trwa gaszenie pożaru lasu w miejscowości Snochowice w powiecie kieleckim (województwo świętokrzyskie).

W ramach działań przeciwpożarowych, na miejsce skierowano śmigłowiec Black Hawk z Policji oraz dwie jednostki bambi bucket z JRG-7 z Warszawy. Pomimo startu, ze względu na lokalizację pożaru oraz pogarszającą się sytuację pożarową lasu (o powierzchni ok. 10 ha), jednostki te zostały przekierowane do miejscowości Kleszczele, w powiecie hajnowskim w województwie podlaskim – wyjaśnił rzecznik.

Na miejscu zdarzenia pracuje 130 strażaków, a także znajduje się 30 samochodów. Dokonano również trzech zrzutów – dodał rzecznik PSP. St. bryg. Kierzkowski informuje PAP, że prace nad dogaszeniem pożaru lasu w Zaborskim Parku Krajobrazowym w powiecie chojnickim w województwie pomorskim (powierzchnia 1 ha) są w toku. W akcję zaangażowanych jest tam 80 strażaków i 18 samochodów.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej uspokaja, zapewniając, że „wszystkie pożary na obecną chwilę są zlokalizowane”.