Kto nie powinien szczepić się przeciwko COVID-19?

Kto nie powinien szczepić się przeciwko COVID-19?

27 grudnia w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Są one dobrowolne, jednak zaleca się, aby zaszczepiło się jak najwięcej osób, ponieważ dzięki temu wszystko szybciej powróci do normalności. Mimo tego, nie każdy może się zaszczepić. Istnieją przeciwskazania, które wykluczają pewne grupy osób.

Kobiety w ciąży i osoby poniżej 16. roku życia

Badań klinicznych szczepionek przeciwko COVID-19 nie prowadzono z udziałem kobiet w ciąży oraz osób poniżej 16. roku życia. Dlatego nikt jeszcze nie zna skutków jakie szczepionka może powodować u tych osób. W Wielkiej Brytanii rząd zalecił, aby nie szczepić kobiet w ciąży. Co więcej, aby nie zachodzić w ciąże do około dwóch miesięcy po szczepieniu.

Osoby z chorobami sercowo-naczyniowymi

Wszyscy, którzy chorują na choroby układu sercowo-naczyniowego, jak nadciśnienie, miażdżyca, są po udarze lub zawale, mogą przyjąć szczepienie. Trzecia faza badań klinicznych szczepionki wykazała, że u takich osób nie ma żadnych dodatkowych skutków ubocznych. Należy wziąć również pod uwagę to, że są one bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19, dlatego szczepienie jest dla nich zalecane.