Szczepienia przeciwko COVID-19 w województwie Śląskim

Szczepienia przeciwko COVID-19 w województwie Śląskim

W niedzielę 27 grudnia pierwsi przedstawiciele służb medycznych z województw śląskiego otrzymali szczepionki przeciwko COVID-19. Kto będzie mógł zaszczepić się jako pierwszy? W jaki sposób należy zgłosić chęć zaszczepienia się? Gdzie będzie można wykonać szczepienie?

Pierwsze szczepionki dotarły do Polski już 26 grudnia. Dzień później, przeciwko COVID-19 zaszczepiono pierwsze osoby. W grupie 0, która otrzyma preparat zanim rozpocznie się szczepienie populacyjne znajdują się pracownicy służb, którzy będą brali udział w procesie szczepień. W województwie śląskim, szczepionki w pierwszej kolejności dotarły do szpitala węzłowego w Katowicach. Później będą dostarczone także do 59 innych placówek.

Kto będzie mógł otrzymać szczepienie?

Pierwsza faza szczepień rozpocznie się na przełomie dwóch pierwszych miesięcy roku. Każdy dobrowolnie będzie podejmował decyzję o tym czy chce przyjąć preparat. Jednak im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej świat powróci do normalności. W pierwszej fazie szczepień, preparat otrzymają osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe, nauczyciele i pensjonariusze domów opieki społecznej. Druga faza będzie obejmowała ważne osoby w państwie oraz wszystkich, którzy mają mniej niż 60 lat, ale ich choroby współistniejące mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu. Na koniec, trzecia faza będzie przeznaczona dla pracowników branż, które ucierpiały podczas lockdownu. Co ważne, zaszczepione będą jedynie osoby, które ukończyły 18 lat.

W jaki sposób zgłosić chęć zaszczepienia się?

Szpitale węzłowe do 18 grudnia zbierały dane pracowników medycznych i niemedycznych, którzy otrzymają szczepienie w fazie zero. Są to zarówno osoby, które pracują w szpitalach, w których będą odbywały się szczepienia, ale również te pracujące w innych placówkach medycznych, jak przychodnie czy apteki. W województwie śląskim jest aż 57 szpitali węzłowych.