Jakie podatki zapłacimy w 2021 roku?

Jakie podatki zapłacimy w 2021 roku?

Rok 2020 zaskoczył nas wszystkich. Wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji, a mnóstwo Polaków straciło pracę. W roku 2021 rząd przygotował dla nas kilka niespodzianek w postaci nowych podatków. Sprawdź za co zapłacimy w kolejnym roku.

Alkohol

Nawet o 2 zł więcej zapłacimy za alkohol w małych butelkach. Tzw.,,małpki” będą kosztowały o 1 zł więcej za 100 ml i o 2 zł więcej za 200 ml. Droższa będzie nie tylko wódka, ale również wino i cydr w małych butelkach.

Słodkie napoje

Ponadto, przedsiębiorcy zapłacą też za napoje słodzone. Danina będzie pobierana od napojów z cukrem, substancją słodzącą i substancją aktywną – kofeiną lub tauryną. Każdy gram powyżej 5 gram/100 ml będzie kosztował 5 gr. Co więcej, za każdy litr słodkiego napoju będzie trzeba zapłacić 50 gr więcej, a za każdy litr napoju z substancją aktywną o 10 gr więcej.

Pies

W 2021 niepocieszeni będą wszyscy właściciele futrzastych przyjaciół. Za psa zapłacą nawet 130,30 zł. Z tego obowiązku będą zwolnieni seniorzy powyżej 65 r.ż., którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo domowe oraz osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, a pies im asystuje.

Opłata targowa

Wzrośnie również opłata targowa, która wpływa do urzędu gminy. Będzie wynosiła 823,11 zł dziennie, czyli 30 zł więcej niż rok wcześniej.

Plastik

Od 2021 będzie funkcjonował także podatek od plastiku, który nałożyła UE. Mowa o plastiku nieprzetworzonym, który nie nadaje się do recyklingu. Opłata będzie wynosiła 0,8 kg za 1 kg.