Dwunasta Edycja Walentynkowego Biegu Przygotowywana przez Stowarzyszenie Pogoria Biega!

Dwunasta Edycja Walentynkowego Biegu Przygotowywana przez Stowarzyszenie Pogoria Biega!

Idea organizacji Walentynkowego Biegu zrodziła się w 2012 roku, w ramach działalności Stowarzyszenia Pogoria Biega, jako sposób na świętowanie Dnia Zakochanych dla miłośników biegania. Pierwsze wydarzenie tego typu odbyło się w Parku Zielona, przyciągając 200 entuzjastycznych uczestników. Sukces pierwszej edycji sprawił, że biegacze postanowili spotkać się ponownie rok później, tym razem w okolicach Pogorii III. Każdy kolejny bieg przyciągał coraz większą liczbę uczestników, a start w miejscu nadmienionego jeziora zbiegaczy zaczynał także przyciągać osoby przebrane za różne postaci. Dodatkowo wprowadzono konkurencję dla par, które pokonywały trasę połączone wstążką i otrzymywały wspólną klasyfikację.

W miarę rosnącej popularności wydarzenia, podjęto decyzję o przeniesieniu go do centrum miasta. Od czwartej edycji, punktem startu Biegu Walentynkowego jest Hala Widowiskowo-Sportowa „Centrum” im. Z. Cybulskiego w Dąbrowie Górniczej. Trasa biegu różniła się każdego roku, niekiedy prowadząc przez główne ulice miasta, innym razem przez malownicze alejki parku Hallera. Wydarzenie zyskało tak dużą popularność, że w jednym roku zgłosiło się do niego ponad tysiąc zawodników.

Planowana jubileuszowa dziesiąta edycja Biegu Walentynkowego, która miała odbyć się 14 lutego 2021 roku, nie mogła zostać zrealizowana w planowanej formie z powodu pandemii. Zamiast tradycyjnego biegu, uczestnicy zmierzyli się wirtualnie, a prawdziwe świętowanie jubileuszu przesunięto na kolejny rok.

Aktualnie trwają przygotowania do dwunastej edycji Biegu Walentynkowego, która odbędzie się 18 lutego. Start zaplanowano na godzinę 11:00 spod Hali Centrum. Uczestnicy będą mogli zmierzyć się z pięciokilometrową trasą biegnącą alejkami parku Hallera, zarówno indywidualnie jak i w parach – zgodnie z tradycją wciąż połączonymi czerwoną wstążeczką. Od ubiegłego roku wprowadzono również nowość – Biegową randkę w ciemno, w której pary są losowane przez organizatorów.

Bieg Walentynkowy stał się nieodłącznym elementem kalendarza imprez w Dąbrowie Górniczej, przyciągając przez dwanaście lat tysiące biegaczy i entuzjastów Nordic Walking. Co roku uczestnicy otrzymują piękne medale i twórczo wyrażają swoją radość z udziału, przebierając się w kolorowe, często zabawne stroje. Bieg Walentynkowy to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim doskonała zabawa!