Ekologiczne autobusy hybrydowe pojawią się na drogach Dąbrowy Górniczej

Ekologiczne autobusy hybrydowe pojawią się na drogach Dąbrowy Górniczej

PKM Sosnowiec sp. z o. o., operator miejskiego transportu publicznego, w najbliższym czasie wprowadzi do użytku sześć nowych autobusów z napędem hybrydowym. Te nowoczesne pojazdy będą obsługiwać cztery linie komunikacyjne w Dąbrowie Górniczej. Zastosowanie tych pojazdów to element większego planu modernizacji floty, który jest realizowany przez PKM Sosnowiec.

Prezydent miasta, Marcin Bazylak, zaznacza, że 12-metrowe hybrydy zostały zakupione głównie z zamiarem kompleksowej wymiany przestarzałych autobusów na nowe na liniach 603 i 606. Nie tylko te dwie linie skorzystają na nowych autobusach – pasażerowie korzystający z linii 84 i 27 również będą mogli cieszyć się komfortem jazdy nowymi pojazdami.

Autobusy posiadają standardowe wyposażenie, które obejmuje klimatyzację, dostęp do Wi-Fi, ładowarki USB oraz elektroniczne tablice informacyjne. Wraz z tym, są one również wyposażone w automatyczny system gaśniczy i monitoringu video, który obejmuje wnętrze pojazdu oraz jego otoczenie.

Proces przejścia z tradycyjnej floty autobusowej na niskoemisyjną jest możliwy dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach projektu „Czyste niebo nad Zagłębiem”. W ramach tego projektu, na ulicach regionu pojawią się kolejne nowoczesne pojazdy – nie tylko hybrydowe, ale i elektryczne. Będą one obsługiwały takie linie jak 35, 800, 808, 81716, 27, 84, 49, 604, 34, 90, 88, 100, 723, 182, 299, 818, 18, 160S i 902N.

Zakup sześciu autobusów Solaris Urbino 12 Hybrid to wydatek w wysokości ponad 14,7 mln zł. Z tej sumy, ponad 10,2 mln zł to dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Te nowoczesne pojazdy już niebawem zaczną kursować po dąbrowskich drogach.