Defum: z przestrzeni fabrycznej w Dąbrowie Górniczej powstanie nowoczesne centrum miasta

Defum: z przestrzeni fabrycznej w Dąbrowie Górniczej powstanie nowoczesne centrum miasta

Prezydent Marcin Bazylak zapewnia, że miejsce dawnej fabryki Defum w Dąbrowie Górniczej przejdzie transformację na nowoczesną, zieloną i przyjazną przestrzeń, jednocześnie szanując historyczne korzenie tego miejsca. Wyraził swoje uznanie dla spółki, która zdobyła finansowanie w wysokości ponad 78 mln zł z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, umożliwiając tym samym odmienienie wyglądu dawnego terenu przemysłowego.

Dąbrowa Górnicza jest w trakcie realizacji swojego najważniejszego projektu rewitalizacyjnego – Fabryka Pełna Życia. Celem jest totalna metamorfoza centrum miasta, a kluczowym elementem jest transformacja terenów po dawnej fabryce Defum. Przestrzeń ta ma stać się miejscem pełnym zieleni, doskonale skomunikowanym z dworcem kolejowym i Pałacem Kultury Zagłębia, które będzie tętnić życiem przez cały rok.

W pierwszym etapie prac, dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w konkursie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, planowane jest stworzenie rynku i przestrzeni publicznych oraz rewitalizacja kilku obiektów po dawnym zakładzie. Jak zapowiada Wojciech Czyżewski, prezes Fabryki Pełnej Życia, to dopiero początek wielkiej zmiany.

Marcin Bazylak, prezydent miasta, podkreśla, że centralne miejsce w Dąbrowie Górniczej, na terenach po fabryce Defum, zostanie przekształcone w nowoczesną i zieloną przestrzeń przyjazną dla mieszkańców. Mając na uwadze dziedzictwo tego miejsca, prace będą prowadzone z szacunkiem dla jego historii.

Centrum Aktywności Obywatelskiej znajdzie nowy dom w jednym z odnowionych obiektów. Ponadto, na terenie Fabryki powstaną Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej oraz scena dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. Cały kompleks będzie dostępny dla wszystkich – nie tylko dla seniorów, ale także dla osób z niepełnosprawnościami.

Zwraca uwagę ekologiczny aspekt projektu – instalacje do zbierania i ponownego wykorzystania wody deszczowej, zielone dachy, ogrody deszczowe, pompy ciepła i fotowoltaika. Kompleks został zaprojektowany jako przestrzeń, która na każdym kroku opowiada historię dawnej fabryki obrabiarek, miasta i regionu.

Całkowity koszt pierwszego etapu prac wynosi ponad 95 mln zł, z czego ponad 78 mln zł stanowi wspomniane wcześniej dofinansowanie. Projekt przebudowy został opracowany przez biuro architektoniczne Analog z Szczecina i Koszalina, które wygrało międzynarodowy konkurs na koncepcję nowego centrum Dąbrowy Górniczej w 2019 roku.