Bezpieczeństwo podczas świątecznych zakupów: Policja apeluje o ostrożność zarówno w sklepach, jak i online

Bezpieczeństwo podczas świątecznych zakupów: Policja apeluje o ostrożność zarówno w sklepach, jak i online

Jak informuje policja, wraz z rozpoczynającym się okresem przedświątecznym, rośnie ruch w galeriach handlowych i centrach zakupowych. Zwracają uwagę, że intensyfikacja tłoku może nastąpić w nadchodzących dniach. Przypominają także, że możliwość robienia zakupów oferuje również Internet, jednak i tam konieczna jest ostrożność.

Tytułując swoje ostrzeżenie jako „KUPUJEMY BEZPIECZNIE W SKLEPACH STACJONARNYCH, NA TARGACH I BAZARKACH”, służby porządkowe radzą zachować szczególną czujność wszędzie tam, gdzie zbiega się duża liczba osób – na dworcach, przystankach, targach czy w sklepach. Podkreślają, że te miejsca są niestety często wykorzystywane przez kieszonkowców. Zalecają, aby nie przechowywać całej gotówki w jednym miejscu oraz nie pokazywać jej całej zawartości podczas płacenia za zakupy. Ostrzegają także przed notowaniem numeru PIN na karcie płatniczej oraz przechowywaniem wartościowych przedmiotów w łatwo dostępnych miejscach.

Drugim hasłem, pod którym kierowane są porady, jest „KUPUJEMY BEZPIECZNIE W INTERNECIE”. Policja przypomina, że sieć, choć wygodna dla zakupów, jest też miejscem aktywności oszustów. Zwracają uwagę na konieczność sprawdzania wiarygodności sprzedawcy oraz unikania rażąco zaniżonych cen. Podkreślają także znaczenie dokonywania płatności tylko na zaufanych urządzeniach i nigdy nie udostępniania swoich numerów PIN czy haseł do bankowości elektronicznej.