Zasady bezpieczeństwa na drodze dla rowerzystów: ważne przypomnienie od policji

Zasady bezpieczeństwa na drodze dla rowerzystów: ważne przypomnienie od policji

24 października jest datą, którą każdy miłośnik dwóch kółek powinien mieć zapisaną w kalendarzu – to Międzynarodowe Święto Roweru. Pomimo zbliżających się chłodniejszych miesięcy, wielu entuzjastów nadal wybiera rower jako swój główny środek transportu przez cały rok. Z tego powodu, ten dzień jest idealnym momentem, aby odświeżyć sobie zasady bezpiecznej jazdy na rowerze.

Nadejście jesieni i zimy nie powstrzymuje wielu rowerzystów, a liczba tych, którzy decydują się na całoroczne korzystanie z jednośladów, rośnie z roku na rok. Niemniej jednak, musimy pamiętać, że w okresie jesienno-zimowym warunki na drogach mogą być bardziej wymagające, dlatego apelujemy o zachowanie dodatkowej ostrożności.

Warto przypomnieć, że obowiązkowym wyposażeniem roweru są: przednie światło białe lub żółte, które może świecić ciągle lub migać; tylna lampa rowerowa, która również może świecić ciągle lub migać; czerwony odblask z tyłu; sprawny hamulec oraz dzwonek. Nie zapominajmy także o kasku i odpowiednim ubraniu, które nie tylko zapewni komfort termiczny, ale także poprawi widoczność rowerzysty na drodze.

Aby chronić swój rower przed kradzieżą, polecamy stosować solidne zabezpieczenia oraz indywidualne znakowanie jednośladów. Szczególnie istotne jest to w przypadku nowych lub droższych modeli. Złodziej w każdej sytuacji skorzysta z najmniejszego ułatwienia, dlatego warto wybierać do parkowania miejsca monitorowane i zaopatrzyć swój rower w dobre zabezpieczenia.

Rowerzyści mają obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli takowe są wyznaczone w kierunku, w którym się poruszają lub zamierzają skręcić. Jeżeli taka droga nie istnieje lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, rowerzysta powinien jechać poboczem. Jeśli jest ono nieprzystosowane do jazdy – należy poruszać się po jezdni, jak najbliżej prawej krawędzi.

Przepisy zabraniają jazdy rowerem po autostradach oraz drogach ekspresowych. Istnieją jednak pewne wyjątki, które pozwalają rowerzyście poruszać się po chodniku lub drodze dla pieszych: jeżeli rowerzysta opiekuje się osobą poniżej 10 roku życia na rowerze; jeżeli szerokość chodnika wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; kiedy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką dorosłych. Dziecko do 7 roku życia może być przewożone na rowerze tylko jeśli jest umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Możliwe jest również przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej. Przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie może jedynie osoba, która ukończyła 17 lat.

Zasady dotyczące zachowania rowerzysty przy przejściu dla pieszych są podobne jak dla innych kierowców. Rowerzysta zbliżając się do przejścia dla pieszych musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podczas jazdy rowerzysta obowiązany jest przestrzegać wielu zakazów, wśród których są m.in.: wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się, aby ustąpić pierwszeństwa pieszemu, jazda po jezdni obok innego uczestnika ruchu (wyjątkiem jest tutaj jazda obok innego roweru lub motoroweru, o ile nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu), czepianie się pojazdów, jazda bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach, kierowanie rowerem będąc pod wpływem alkoholu lub środków działających podobnie, korzystanie z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Bezpieczeństwo rowerzystów zależy również od innych uczestników ruchu, w szczególności od kierowców samochodów. Warto przypomnieć im, że powinni respektować pierwszeństwo przejazdu rowerzystów w miejscach wskazanych przepisami. Przykładowo: zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów kierujący jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe; jeżeli skręca w drogę poprzeczną, również jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić; przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, kierujący jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim.

Warto podkreślić, że chociaż przepisy nie wymagają od rowerzystów noszenia kasków ochronnych ani elementów odblaskowych, to jednak warto pomyśleć o ich zastosowaniu. Kask chroni głowę – najbardziej narażone na urazy miejsce ciała, a elementy odblaskowe ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

Dbajmy wszyscy razem o bezpieczeństwo na drodze, z szacunkiem odnosząc się do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest naszym wspólnym celem.