Z historii wynika, jak zwierzęta zmieniały bieg wydarzeń: edycja "Nocy Muzeów" zainspirowana zwierzęcymi opowieściami

Z historii wynika, jak zwierzęta zmieniały bieg wydarzeń: edycja "Nocy Muzeów" zainspirowana zwierzęcymi opowieściami

Znaczenie zwierząt w codziennym życiu ludzi jest niezaprzeczalne, nawet w naszych współczesnych, technologicznie zaawansowanych czasach. Zwierzęta wpływały i ciągle wpływają na rozwój cywilizacji od pradziejów do dzisiaj, pełniąc rolę towarzyszy, pracowników i nieocenionej części naszego emocjonalnego krajobrazu. Niektóre z nich, swoimi czynami, zasłużyły na miejsc w historii ludzkości. To właśnie takie inspirujące historie przyczyniły się do wyboru tematu tegorocznej „Nocy Muzeów” przez pracowników Muzeum Miejskiego „Sztygarka”. Wydarzenie odbędzie się 18 maja pod hasłem „Z kopyta i z pazurem”.

Jedną z tych znanych zwierzęcych opowieści jest historia gęsi, które ratowały Rzym od najazdu Galów poprzez wybudzenie obrońców miasta przed niespodzianym atakiem. Inną jest historia Bucefała, wiernego konia Aleksandra Wielkiego, który wielokrotnie udowodnił swoją wartość na polu bitwy. Po śmierci Bucefała, zrozpaczony Aleksander wybudował dla niego pomnik i nazwał miasto jego imieniem – Bucefala (obecnie Dżabalpur).

Interesujący jest również przypadek psa Guineforta, który żył w XIII wieku we Francji. Chronił nowonarodzone dziecko swojego właściciela, a po powrocie rodziców do domu, został niesłusznie oskarżony o zabicie dziecka i stracony. Gdy okazało się, że to pies zapobiegł śmierci dziecka zabijając groźnego węża, lokalna społeczność zaczęła czcić go jako świętego.

Historia Hachiko, psa znanego ze swojej lojalności, poruszyła serca wielu. Pomimo śmierci swojego pana, profesora Uniwersytetu Tokijskiego, przez kolejne dziewięć lat przychodził na dworzec oczekując na jego powrót. Swoją postawą zasłużył na pomnik postawiony w jego honorze.

Współczesna historia Polski też ma swoją przyjazń człowieka ze zwierzęciem – niedźwiedziem Wojtkiem. Niedźwiedź ten pomagał żołnierzom II Korpusu Polskiego podczas walk we Włoszech, nosząc amunicję i podnosząc morale.

W XIX wieku konie stanowiły podstawę logistyki przemysłu w Dąbrowie, pracując w kopalniach i transportując węgiel. Ten system dystrybucji przetrwał aż do lat 90. XX wieku.

„Noc Muzeów”, organizowana przez Muzeum Miejskie „Sztygarka”, będzie obfitować w liczne atrakcje związane ze zwierzętami. Specjalna wystawa planszowa zostanie przygotowana na tę okazję, a zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również zwierzęta na żywo. Policja i 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej zaprezentują sekcje konne wraz z wyposażeniem, a Ochotnicza Straż Pożarna z Kęt pokaże swoje psy ratownicze.