Niekończący się koszmar mieszkańców bloku na al. Zwycięstwa 93 w Dąbrowie Górniczej

Niekończący się koszmar mieszkańców bloku na al. Zwycięstwa 93 w Dąbrowie Górniczej

W bloku przy al. Zwycięstwa 93 w Dąbrowie Górniczej panuje gęsta atmosfera frustracji i złości. Charakterystycznym znakiem tego budynku jest jego zaniedbany wygląd, zwłaszcza jeśli chodzi o elewację oraz drogi prowadzące do budynku. Nastroje mieszkańców uległy jeszcze większemu pogorszeniu, gdy ostatnio otrzymali powiadomienia o konieczności dokonania opłat dodatkowych za czynsz, głównie za media takie jak prąd i woda.

Otoczone atmosferą wzajemnej rywalizacji, rozmowy na klatkach schodowych kręcą się wokół jednego tematu – kto musi dopłacić więcej za prąd. Kwoty wahają się od 150 do nawet 900 zł. Dagmara Maciążek, 41-letnia lokatorka, dzieli się swoim niedowierzaniem: „Pół roku temu podnieśliśmy nasze zaliczki na prąd i wodę, a teraz mamy zapłacić dodatkowe 840 zł za energię elektryczną i 880 zł za wodę. Nie wiemy nawet, jak mamy pokryć czynsz. Całkowita kwota do zapłaty wynosi niemalże 3,4 tys. zł. Żyjemy skromnie na powierzchni zaledwie 44 metrów kwadratowych. Czy próbowaliśmy rozwiązać tę sytuację? Owszem, ale jak dotąd nic nie wyszło z naszych starań.”

Niestety, mimo wszelkich działań mieszkańców, wydaje się, że nie mają oni wpływu na kwestię rozliczeń za energię elektryczną. Prezes Orkisz wyjaśniła, że spółdzielnia mieszkaniowa pobiera od lokatorów zaliczki na prąd i to ona odpowiada za uregulowanie rachunków z dostawcą energii. Tauron, dostawca prądu dla całego budynku, ustalił jedynie dwa limity po 2000 kWh (tzw. tańszy prąd), ze względu na obecność tylko dwóch głównych liczników. Reszta zużytej energii jest rozliczana po wyższych stawkach, co znacznie podnosi końcową kwotę rachunków. Wprawdzie spółdzielnia rozważa indywidualne podłączenie liczników do poszczególnych mieszkań, jednak wiązałoby się to z koniecznością poniesienia znacznych kosztów związanych z budową nowej instalacji. Koszty te musieliby ponieść sami mieszkańcy. Spółdzielnia już złożyła wniosek do Tauronu o ustalenie warunków przyłączenia, co pozwoli na określenie kosztów podziału instalacji. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta po otrzymaniu odpowiedzi od dostawcy energii, a ewentualna realizacja inwestycji mogłaby mieć miejsce najwcześniej w trzecim kwartale przyszłego roku.