Modernizacja Stacji Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej i nowy sprzęt ratunkowy dla Zagłębia Dąbrowskiego

Modernizacja Stacji Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej i nowy sprzęt ratunkowy dla Zagłębia Dąbrowskiego

W dniu 4 marca bieżącego roku, po przeprowadzonym remoncie, rozpoczęła swoją działalność Stacja Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej. W tym dniu zaprezentowano również nowy sprzęt medyczny, który ma na celu służyć zdrowiu i ratowaniu życia mieszkańców tzw. Zagłębia Dąbrowskiego. W skład tego sprzętu wchodzi ambulans, który stanie na straży zdrowia mieszkańców w miejscowości Sławków oraz motocykl z wyposażeniem do udzielania natychmiastowej pomocy. Wkrótce pojazd ten zostanie wprowadzony do ruchu drogowego w Sosnowcu oraz innych pobliskich miastach.

Nowe udogodnienia w Stacji Pogotowia Ratunkowym w Dąbrowie Górniczej zlokalizowanej przy ulicy Łączącej 24 obejmują m.in.: zmianę nawierzchni terenu, wymianę ogrodzenia, montaż szlabanu uniemożliwiającego dostęp nieupoważnionym osobom, a także wymienienie krawężników. Na terenie stacji pojawiła się również wiata śmietnikowa, a dodatkowo zburzono jeden z niepotrzebnych obiektów budowlanych.

Prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, podkreśla znaczenie przeprowadzonych prac, które przyczyniły się do poprawy komfortu i bezpieczeństwa pracy ratowników. Pomimo dużej powierzchni terenu – 13 tysięcy m2 – inwestycja została zakończona pomyślnie. Całkowity koszt modernizacji wyniósł 573 tysiące 546,92 złote, z czego 350 tysięcy złotych pochodziło od Województwa Śląskiego.

Podczas uroczystości zorganizowanej 4 marca przekazany został nowy ambulans, który będzie stacjonował w Sławkowie. Pojazd ten będzie stacjonował w budynku miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Koszt zakupu ambulansu wyniósł 800 tysięcy złotych, z czego na dotację od Województwa Śląskiego składa się 775 tysięcy złotych.

Prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny zauważa, że zamawiane są większe ambulanse, ważące ponad 3,5 tony, wyposażone między innymi w nosze elektryczne kosztujące 200 tysięcy złotych. Jak podkreśla, nosze te znacząco poprawiają bezpieczeństwo pracy personelu medycznego – od czasu ich wprowadzenia do użytku, o 60 procent zmniejszyła się liczba zwolnień lekarskich z powodu dolegliwości kręgosłupa.