Świętowanie siedmioletniego jubileuszu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej za pomocą mikrowypraw

Świętowanie siedmioletniego jubileuszu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej za pomocą mikrowypraw

Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska, która istnieje już od 7 lat, jest domem dla niewiarygodnej liczby wspaniałych miejsc i ludzi. Od 28 do 30 czerwca będziemy świętować jej urodziny podczas festiwalu „Kierunek GZM”. Jest to okazja do odkrycia niezwykłych zakątków metropolii poprzez serię mikrowycieczek, które pomogą nam zrozumieć i doświadczyć tego miejsca w zupełnie nowym świetle.

Podczas tego trzydniowego święta, na uczestników czekają dwa wyjątkowe wydarzenia oraz 178 mikroekspedycji przez wszystkie 41 gmin, które razem tworzą GZM. Będzie to okazja do podziwiania zabytków, przyrody oraz poznania historii różnych miejsc i ich mieszkańców. Możliwości są naprawdę różnorodne – od tradycyjnych do zaskakujących wycieczek, od relaksujących po sportowe, a także odpowiednie dla rodzin z dziećmi, młodzieży czy starszych osób. Wszystko to składają się na niesamowite bogactwo, jakim charakteryzuje się nasza metropolia.

Zaproszenie na mikrowyprawy jest otwarte dla wszystkich – zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Będziemy celebrować różnorodność metropolii – od aktywnych i rekreacyjnych aktywności, poprzez romantyczne i refleksyjne momenty, aż po zabawne i czasem bardzo poważne wydarzenia. Ideą tych dni jest to, aby sąsiedzi mogli zaprosić sąsiadów, aby lepiej się poznali i razem spędzili czas. W końcu, Metropolia to my wszyscy.

Zaproszenie na mikrowyprawy po Dąbrowie Górniczej

„Dąbrowskie Stonehenge” to wycieczka, która prowadzi uczestników przez magiczną leśną przestrzeń na Bukowej Górze. Ta góra skrywa nie tylko naturalne atuty, ale także ślady działalności człowieka sprzed tysięcy lat. Finałem tej wyprawy będą warsztaty archeologiczne, podczas których uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice pracy archeologa. Najmłodsi będą mogli samodzielnie dokonać odkrycia na treningowym stanowisku archeologicznym. Na początku podróży każdy uczestnik otrzyma formularz testu do rozwiązania podczas marszu.

„Pałac, Kamera, Akcja!” to ekspedycja po zabytkowych wnętrzach Pałacu Kultury Zagłębia, gdzie śladem filmów realizowanych w tym miejscu uczestnicy będą mogli poznać jego historię oraz tajniki świata filmu. Istnieje również możliwość wcielenia się w rolę aktora i stworzenia własnego pamiątkowego gadżetu.

Na koniec, „Metrodisco” to wyjątkowa muzyczna podróż po regionie prowadzona przez didżejów pochodzących z miast i gmin Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Impreza ta jest pretekstem do odkrywania nowych muzycznych stron Metropolii, a także zaproszeniem do poznania Fabryki Pełnej Życia – miejsca pełnego zieleni, różnorodnej oferty kulinarnej, rekreacyjnej i edukacyjnej.

Organizacja tych wydarzeń została sfinansowana z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.