Od leśnych terenów do osiedla Staszic: 90 lat historii architektonicznej perełki Dąbrowy Górniczej

Od leśnych terenów do osiedla Staszic: 90 lat historii architektonicznej perełki Dąbrowy Górniczej

Osiedle Staszic w Dąbrowie Górniczej, to miejsce o niezwykle bogatej historii i unikalnym charakterze, które od ponad 90 lat jest integralną częścią naszej społeczności. Właśnie tam, na dawnym leśnym terenie, w latach 30-tych XX wieku, zdecydowano o budowie osiedla, które miało stać się jednym z najważniejszych punktów inwestycyjnych miasta.

Cezary Uthke, znany architekt i Zygmunt Cieplak, ówczesny prezydent miasta, to dwie kluczowe postacie, które przyczyniły się do realizacji tego ambitnego projektu. Inspirując się Wiedniem, stworzyli plany modernistycznych willi, które miały służyć zarówno urzędnikom, jak i inżynierom z lokalnych fabryk. Dzięki ich zaangażowaniu i nowoczesnemu podejściu do architektury, osiedle Staszic zyskało unikalny, modernistyczny charakter.

O jednak nie tylko architektoniczne dziedzictwo czyni osiedle wyjątkowym. Podczas II wojny światowej okazało się być miejscem działalności niepodległościowej. Inżynierowie Wacław Moskalek i Bolesław Burski, związani z osiedlem od samego początku, aktywnie angażowali się w ruch oporu. Ich działalność jest symbolem determinacji i odwagi mieszkańców osiedla podczas okupacji.

Zespół Działu Historii Muzeum Miejskiego „Sztygarka” wzywa mieszkańców osiedla do dzielenia się prywatnymi archiwami, które mogą wzbogacić historię tego miejsca. Każde zdjęcie, dokument czy pamiątka może dodać nowy wymiar opowieści o osiedlu Staszic, stanowiąc cenne źródło informacji dla przyszłych pokoleń.