Nowy rozdział w historii Dąbrowy Górniczej: powrót tramwaju po dwóch latach przerwy i zakończenie kluczowych inwestycji

Nowy rozdział w historii Dąbrowy Górniczej: powrót tramwaju po dwóch latach przerwy i zakończenie kluczowych inwestycji

Zgodnie z harmonogramem, w nadchodzący poniedziałek tramwaj wraca na wyremontowane tory Dąbrowy Górniczej. Po dwuletniej przerwie mieszkańcy będą mogli znowu korzystać z tego środka komunikacji miejskiej. Powrót tramwaju jest sygnałem końca najważniejszych działań inwestycyjnych w centrum miasta.

W związku z tymi wydarzeniami dąbrowski urząd postanowił zaprezentować efekty przeprowadzonych zmian pod hasłem „Dzień dobry Dąbrowo”. Jak informuje rzecznik prasowy urzędu, Bartosz Matylewicz, Dąbrowa Górnicza może się teraz pochwalić nowoczesnym dworcem w centrum miasta oraz unowocześnioną infrastrukturą komunikacyjną, obejmującą centrum przesiadkowe, świeże drogi, łącznie z torami rowerowymi i tramwajowymi.

Informacje na temat tych działań zostały umieszczone na miejskich billbordach, przystankach, citylightach, budynkach miejskich oraz na stronie internetowej miasta i profilach mediów społecznościowych. Jednak Dąbrowa Górnicza to nie tylko miejsce inwestycji, ale przede wszystkim miasto aktywnych ludzi, którzy tutaj realizują swoje zawodowe pasje i zarażają nimi innych.

Budowa centrów przesiadkowych była jednym z kluczowych elementów inwestycji. W ramach tej inwestycji powstał także bezkolizyjny tunel pod torami kolejowymi, podziemne przejście pieszo-rowerowe, parkingi dla 375 pojazdów oraz nowe drogi. Projekty te zostały zrealizowane przez Gminę Dąbrowa Górnicza we współpracy z PKP PLK S.A. w latach 2019-2023 z kosztem 208,8 mln zł.

W latach 2022-2024 planowana jest realizacja nowej osi komunikacyjnej Dąbrowy Górniczej. Przewiduje ona modernizację linii tramwajowej, budowę zintegrowanych przystanków autobusowo-tramwajowych, likwidację sygnalizacji świetlnych i przebudowę skrzyżowań na ronda, a koszt tej inwestycji wyniesie 116,4 mln zł.

Ponadto, w latach 2019-2020 przeprowadzono rewitalizację terenów wokół zbiorników wodnych Pojezierza Dąbrowskiego za 13,1 mln zł. W latach 2018-2020 zainwestowano także 8,6 mln zł w rewitalizację pierwszego obiektu dawnej fabryki Defum, tworząc nowe miejskie centrum spotkań. Dodatkowo, do roku 2023 planowane jest wykonanie remontów i rozbudowy szkół oraz przedszkoli za łączną kwotę 181,1 mln zł.