Zawiadomienie o nowym typie cyberprzestępstwa: fałszywe wiadomości od Komendanta Głównego Policji

Zawiadomienie o nowym typie cyberprzestępstwa: fałszywe wiadomości od Komendanta Głównego Policji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przekazuje ważne ostrzeżenie dotyczące najnowszej taktyki stosowanej przez cyberprzestępców. Oszuści rozsyłają fałszywe wiadomości e-mail, które rzekomo są od Komendanta Głównego Policji, insp. Marka Boronia. Celem tych działań jest zastraszenie odbiorcy i próba wyłudzenia jego danych osobowych.

Przesyłane przez nieznanych sprawców e-maile zawierają wezwanie do natychmiastowej odpowiedzi. Aby nadać wiarygodność swoim działaniom, przestępcy podają się za insp. Marka Boronia, Komendanta Głównego Policji. Załącznik do wiadomości, zgodnie z treścią maila, jest dokumentem w formacie „pdf”.

Z treści załącznika wynika, że adresat wiadomości jest podejrzewany o popełnienie przestępstw o charakterze pornograficznym. Osoba, która otrzymała taki email, ma obowiązek udzielić odpowiedzi. Jednakże cała ta korespondencja to nic innego jak próba oszustwa i manipulacji, której finałem może być kradzież danych i utrata środków finansowych przez ofiarę.

Ważne jest podkreślenie, że wysyłane maile są pełne fałszywych informacji. Polska Policja nie jest odpowiedzialna za te działania i nigdy nie przesyła takiego rodzaju wiadomości. W przypadku podejrzenia o popełnienie czynu karalnego, Policja stosuje procedury opisane w Kodeksie Postępowania Karnego, a wszelkie wezwania, otwarcie postępowania czy złożenie wyjaśnień na piśmie nie są informowane drogą elektroniczną.

Dodatkowo, należy pamiętać, że załączniki do takich fałszywych maili mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie. Dlatego zdecydowanie odradza się otwieranie takich plików!