Zachowanie bezpieczeństwa podczas świątecznej gorączki zakupów

Zachowanie bezpieczeństwa podczas świątecznej gorączki zakupów

Świąteczna atmosfera już otacza nas ze wszystkich stron. Choinki ubrane w świąteczne dekoracje pojawiły się na ulicach miast, w sklepach i biurach. Ta nostalgiczna atmosfera ujawnia się szczególnie w galeriach handlowych i centrach komercyjnych, gdzie ruch jest coraz intensywniejszy. Warto jednak pamiętać, że niektóre osoby odwiedzają te miejsca z innymi niż zakupy intencjami.

Funkcjonariusze policji przypominają, abyśmy zachowywali ostrożność w miejscach gromadzących duże grupy ludzi – takich jak centra handlowe, sklepy, targi czy publiczne środki transportu. Te miejsca są często wybierane przez kieszonkowców, którzy korzystają z naszego rozkojarzenia i pośpiechu. Jeśli mamy przy sobie dużą sumę pieniędzy, powinniśmy rozłożyć ją na kilka miejsc, by uniknąć utraty całej kwoty w razie kradzieży. Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela – najlepiej mieć wcześniej odliczoną kwotę. Ważne też jest, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w łatwo dostępnych miejscach, takich jak tylne kieszenie spodni czy zewnętrzne kieszenie płaszcza.

Zachowajmy rozwagę i ostrożność, szczególnie kiedy otrzymujemy prośbę o pilną pożyczkę poprzez przesłanie kodu płatności telefonem od członka rodziny czy znajomego. Pamiętajmy, że cyberprzestępcy często podszywają się pod innych, wykorzystując do tego celu konta na portalach społecznościowych. Najlepiej upewnić się osobiście, że dana osoba rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy.

Pamiętajmy także, aby podczas zakupów nosić klucze do mieszkania w innym miejscu niż dokumenty z adresem zamieszkania. W przypadku utraty kluczy wraz z adresem możemy narażeni na włamanie do naszego domu. Pilnujmy również dzieci podczas zakupów – jeśli się zgubią, szybko poprośmy o pomoc pracowników sklepu. Warto nauczyć dzieci, aby wracały do miejsca, gdzie ostatnio widziały rodziców.

Korzystając z możliwości dokonywania zakupów online, musimy pamiętać o zachowaniu ostrożności. Internet to nie tylko miejsce pełne okazji, ale także pole działania dla oszustów. Dlatego sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i unikajmy zakupów przedmiotów o rażąco zaniżonej cenie. Płatności dokonujmy wyłącznie na zaufanych urządzeniach, nigdy nie udostępniajmy swoich haseł czy numerów PIN.

By zapewnić sobie bezpieczne zakupy świąteczne, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa: nie podawajmy szczegółowych danych przez telefon, zawsze sprawdzajmy, komu wysyłamy kody do płatności mobilnych, nie klikajmy w linki od nieznanych numerów. Stosujmy dwuskładnikowe uwierzytelnienie kont społecznościowych (2FA), by zabezpieczyć swoje konto przed nieautoryzowanym dostępem.