Ostrzeżenie Związku Banków Polskich: Polska w walce z cyberprzestępczością

Ostrzeżenie Związku Banków Polskich: Polska w walce z cyberprzestępczością

Instytucje bankowe takie jak Związek Banków Polskich, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości i Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, oraz Komenda Główna Policji przekazują ważne ostrzeżenie dotyczące cyberbezpieczeństwa. Wszystko to, aby uświadomić obywateli o istniejących niebezpieczeństwach, które mogą spotkać ich w wirtualnym świecie.

Mimo że Polacy stają się coraz bardziej aktywni w sferze cyfrowej, nadal brakuje im świadomości na temat zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Ważne jest, aby zachować czujność i podstawową wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się po sieci.

Jedna z powszechnie stosowanych technik przez cyberprzestępców polega na próbie wykorzystania naszej naiwności poprzez prośbę o wpłatę wysłaną z konta na portalu społecznościowym. Prośba o kod dostępu może być wysyłana z wcześniej skradzionego konta.

Opisany proceder może wyglądać tak: pewna klientka banku natknęła się na intrygujący post na portalu społecznościowym i zaintrygowana chciała dowiedzieć się więcej. Aby poznać szczegóły, musiała kliknąć w link zawarty w poście. Następnie została poproszona o ponowne zalogowanie do konta, pod pretekstem, że treść jest dostępna tylko dla osób pełnoletnich. W ten sposób kobieta ujawniła swoje dane logowania do profilu, które natychmiast zostały wykorzystane przez oszusta. Cyberprzestępca podszywając się pod nią wysyłał prośby o wpłatę do jej znajomych.