Ostrzeżenie: fałszywe wiadomości od rzekomych firm kurierskich mają na celu wyłudzenie pieniędzy

Ostrzeżenie: fałszywe wiadomości od rzekomych firm kurierskich mają na celu wyłudzenie pieniędzy

Pragniemy zwrócić uwagę na niepokojący proceder, który ma miejsce w sieci. Chodzi o fałszywe komunikaty, wysyłane przez nieuczciwych ludzi, którzy udają pracowników firm kurierskich. Te złośliwe wiadomości, z reguły o treści „Dostawa nie powiodła się”, kryją w sobie linki prowadzące do strony służącej wyłudzaniu danych i ostatecznie – kradzieży pieniędzy z konta ofiary. Apelem naszym jest zachowanie ostrożności oraz zdrowego rozsądku przy korzystaniu z poczty elektronicznej.

Phishing, czyli oszustwo polegające na podszywaniu się pod różne marki, osoby i organizacje w celu zdobycia poufnych informacji, takich jak dane logowania, numer karty płatniczej, numer CVV, numer dowodu osobistego czy numer PESEL to metoda, której używają cyberprzestępcy. Wszystkie te informacje mogą być wykorzystane do kradzieży środków ze swojego konta, przejęcia tożsamości lub nawet manipulowania innymi ludźmi podając się za Ciebie.

Cyberprzestępcy stale ulepszają swoje metody i starają się wykorzystać każdą okazję do wprowadzenia ofiary w błąd. W tym przypadku, podszywają się pod renomowane firmy kurierskie i wysyłają email informując o nieudanej próbie dostawy przesyłki. Niestety, osoby które naprawdę czekają na paczkę mogą nabrać się na taki trik. Zdarza się również, że zawarty w wiadomości link ma prowadzić do czatu z konsultantem.

Pragniemy przypomnieć kilka zasad bezpieczeństwa, które mogą pomóc uniknąć strat. Przede wszystkim, nie powinniśmy otwierać linków przysłanych przez nieznajomych. Jeśli jednak już na to pozwolimy, powinniśmy dokładnie sprawdzić, na jakiej stronie się znajdujemy. Warto też dokładnie analizować wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Nawet kilkanaście sekund poświęconych na weryfikację transakcji, którą mamy potwierdzić, może nas uchronić przed utratą pieniędzy.

Zwróć uwagę na język wiadomości – oszuści często nie stosują polskich znaków diakrytycznych, a także dopuszczają się błędów ortograficznych i stylistycznych. Zanim klikniesz w przesłany link, dokładnie sprawdź, jaki adres strony jest w nim zawarty. Unikaj zapisywania załączników od nieznanych nadawców. Nie loguj się do swojego banku przez strony, do których nie masz pełnego zaufania. Sprawdź też, czy wiadomość rzeczywiście pochodzi od firmy kurierskiej, której usług oczekujesz. Przed wykonaniem jakiejkolwiek płatności w sieci, dokładnie weryfikuj wszystkie dane.