"Akcja Prędkość" – apel policji o przestrzeganie limitów prędkości w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach

"Akcja Prędkość" – apel policji o przestrzeganie limitów prędkości w celu poprawy bezpieczeństwa na drogach

Dzisiejszego dnia, jeszcze przed świtem, mundurowi na terenie całego województwa rozpoczęli akcję o nazwie „Prędkość”. Akcja ta ma na celu upewnienie się, że kierowcy przestrzegają przepisów dotyczących ograniczeń prędkości. Niestety, to właśnie brawura, brak ostrożności i ignorowanie ograniczeń prędkości są najczęstszymi powodami drogowych tragedii.

Podczas tej akcji funkcjonariusze monitorują prędkość poruszających się pojazdów – zarówno w sposób statyczny, jak i dynamiczny. Wykorzystane będą radiowozy z wideorejestratorami, a szczególną uwagę policjanci poświęcą miejscom szczególnie narażonym na wypadki drogowe związane z nadmierną prędkością, takim jak strefy dla pieszych.

Krajowe działania „Prędkość” angażują też specjalne policyjne grupy SPEED, które specjalizują się w przeciwdziałaniu niebezpiecznym zachowaniom na drodze, zwłaszcza przejeżdżaniu z nadmierną prędkością.

Nieprawidłowe dostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęściej stanowiącą o śmiertelności wypadków drogowych. Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o przestrzeganie limitów prędkości, a także o zachowanie szczególnej ostrożności tam, gdzie zasady ruchu drogowego oraz zdrowy rozsądek tego wymagają – zwłaszcza przy przejściach dla pieszych, przejeździe rowerowym czy też skrzyżowaniach.

Pragniemy przypomnieć, że bezpieczeństwo na drogach jest nierozłącznie związane z przestrzeganiem przez kierowców obowiązujących przepisów – w tym limitów prędkości. Bezpieczeństwo zapewnia jazda z prędkością dostosowaną do natężenia ruchu, obecnych ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych i stanu nawierzchni, a przede wszystkim zdolności samego kierowcy.