Zakup nowoczesnego mammografu przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

Zakup nowoczesnego mammografu przez Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej, Szpital Specjalistyczny im. Sz. Starkiewicza, który jest częścią Zagłębiowskiego Centrum Onkologii, zasilił swoje zaplecze sprzętowe o nowoczesny mammograf cyfrowy. Koszt tej inwestycji wyniósł ponad milion złotych.

Marzena Kula, dyrektor ZCO, przekazała w wydanym oświadczeniu prasowym, że szpital ten dołączył niedawno do grona ośrodków Breast Cancer Unit, które oferują kompleksowe leczenie raka piersi. Takie członkostwo nakłada na nich obowiązek utrzymania najwyższego standardu sprzętu medycznego, który jest niezbędny do ratowania życia pacjentek. Aczkolwiek, jak zaznaczyła dyrektor Kula, koszty zakupu tak zaawansowanego sprzętu jak mammograf cyfrowy są nie lada wyzwaniem dla placówek o dużych potrzebach inwestycyjnych.

Zakupiony mammograf pozwoli na przeprowadzanie badania dla ponad 3000 kobiet każdego roku. Urządzenie to jest wyposażone w detektor cyfrowy najnowszej generacji, który umożliwia dostosowanie badania do specyficznej budowy anatomicznej piersi każdej pacjentki. Przynosi to korzyści nie tylko w zakresie bezpieczeństwa samego badania, ale także pozwala na optymalizację dawki promieniowania.

Decyzja o zakupie nowego mammografu jest reakcją na rosnące potrzeby zgłaszane zarówno przez miasto, jak i sam szpital, a także stale zwiększające się koszty naprawy istniejących urządzeń. Lekarze wielokrotnie apelowali o konieczność nabycia nowego mammografu.

Katarzyna Karcz-Mączka, prezes Fundacji Ochrony Zdrowia, wyraziła nadzieję, że otwarcie nowej pracowni mammograficznej przyniesie radość nie tylko pacjentkom leczonym onkologicznie w tej placówce. To dla nich szansa na zachowanie zdrowia i życia dzięki możliwości wykrycia nowotworu we wczesnym stadium choroby i szybszego rozpoczęcia leczenia. Ale to również dobra wieść dla członków ich rodzin oraz wszystkich osób, które zdają sobie sprawę z istotności profilaktyki i szybkiego diagnozowania.