Urlop bezpieczny jak w Islandii – ranking Global Peace Index

Urlop bezpieczny jak w Islandii – ranking Global Peace Index

Chwila wytchnienia i odpoczynku podczas urlopu to coś, na czym każdemu z nas zależy. Jednak, aby w pełni cieszyć się tym czasem, warto mieć pewność, że miejsce, które wybieramy na nasz wypoczynek, jest bezpieczne. Corocznie publikowany ranking Global Peace Index może okazać się bardzo pomocny przy wyborze idealnej destynacji turystycznej.

Global Peace Index to lista opracowywana rokrocznie przez Instytut Ekonomii i Pokoju. Bada ona wiele różnych aspektów, które mogą wpływać na poziom bezpieczeństwa kraju. Wśród nich znajdują się takie kwestie jak stopień przestępczości, występowanie konfliktów na arenie międzynarodowej czy ryzyko ataków terrorystycznych.

Nieprzerwanie od 2008 roku najbezpieczniej na świecie jest w Islandii. Kraj ten charakteryzuje się niskim poziomem przestępczości oraz niewielkim nakładem finansów na wojsko, co wynika z nieistnienia praktycznej groźby konfliktów międzynarodowych. Drugie i trzecie miejsce na podium zajęły odpowiednio Dania oraz Irlandia. W następnej kolejności umieszczone zostały Nowa Zelandia i Austria.

Polska znalazła się na 29. miejscu w rankingu Global Peace Index. W porównaniu do zeszłego roku nasz kraj spadł aż o sześć pozycji.

Może zaskakiwać fakt, że miejsca tak bezpieczne jak Islandia, Dania czy Irlandia nie cieszą się popularnością wśród Polaków jako destynacje urlopowe. Natomiast, patrząc na miejsca częściej przez nas odwiedzane, warto zwrócić uwagę na Portugalię (7. miejsce) oraz Chorwację (14. miejsce). Hiszpania uplasowała się na 32. miejscu, Włochy na 34., natomiast Grecja znalazła się dopiero na 60. pozycji. Negatywnie w tym zestawieniu wyróżnia się Turcja, która znalazła się na dalekim 147. miejscu.

Oczywiście, Polacy nie ograniczają się tylko do kierunków europejskich. Wybierając miejsca poza Starym Kontynentem, warto zwrócić uwagę na pozycje takich krajów jak Egipt (121. miejsce), Tunezja (81.), Jordania (62.) oraz Tanzania (91.).