Udana zbiórka na renowację historycznych nagrobków w Dąbrowie Górniczej

Udana zbiórka na renowację historycznych nagrobków w Dąbrowie Górniczej

Z sukcesem zakończyła się zbiórka środków na odnowienie wartościowych grobowców w mieście Dąbrowa Górnicza. Mieszkańcy ponownie wykazali swój szacunek i troskę o zabytkowe nagrobki, które stanowią cenną pamiątkę po przeszłości miasta. Uzyskana suma pieniędzy przekroczyła oczekiwania.

Zbiórkę prowadziły osoby wolontariackie na trzech różnych cmentarzach w Dąbrowie Górniczej, a także po raz drugi na cmentarzu Górka Gołonoska. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Towarzystwa Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, hufiec ZHP z Dąbrowy Górniczej oraz stowarzyszenie MyDąbrowa. W dniu Wszystkich Świętych, między 9.00 a 15.00 na cmentarzach przy ulicach Starocmentarnej, 11 Listopada oraz na Górce Gołonoskiej można było spotkać wolontariuszy z puszkami-skarbonkami.

Wyniki jednodniowej zbiórki przerosły oczekiwania – udało się zgromadzić łącznie 10 370 złotych. W Gołonogu zebrano 1939 zł, na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej – 4686 zł, a na cmentarzu przy ul. 11 Listopada – 3745 zł. Dąbrowscy harcerze zbierali pieniądze na terenie dwóch cmentarzy, z czego udało im się zdobyć sumę 6832 zł. Łączna kwota wyniosła więc 17 202 zł – jest to znacznie większa suma niż rok wcześniej, kiedy to zebrano tylko 12 692,30 zł.

Zebrane rok wcześniej fundusze pozwoliły na renowację grobu Antoniego Kocota, zasłużonego dla miasta i lokalnej społeczności nauczyciela. Prace renowacyjne nadal trwają na cmentarzu przy ulicy Starocmentarnej. Tegoroczna suma ma zasilić fundusz na odrestaurowanie grobu górnika, który stracił życie 100 lat temu w kopalni Reden podczas pożaru i wybuchu gazu w nocy z 20 na 21 września 1923 roku. W tym tragicznym wypadku zginęło wówczas 38 górników. Grobowiec znajduje się na cmentarzu przy ulicy 11 Listopada.

Zbiórka przeprowadzona w 2021 roku w Dąbrowie Górniczej umożliwiła pełną renowację nagrobka Ludwika Berbeckiego i jego żony Janiny, które była radną rady miejskiej w okresie przedwojennym. Ludwik był bratem generała Leona Berbeckiego, uczestnika działań Legionów Polskich oraz kampanii wrześniowej z 1939 roku. Poza grobem Ludwiki i Janiny Berbeckich odrestaurowany został także nagrobek Marii Faszczewskiej na najstarszym cmentarzu w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Starocmentarnej. Organizatorzy prowadzą zbiórkę na cmentarzach podczas Wszystkich Świętych od 2012 roku.