Trąba powietrzna i gwałtowne burze szaleją na południu Polski

Trąba powietrzna i gwałtowne burze szaleją na południu Polski

Wczorajszy późny popołudniowy i wieczorny czas przyniósł ze sobą niezwykle intensywne burze, które nawiedziły regiony Śląska i Małopolski. Niecodziennym zjawiskiem był również występujący fenomen trąby powietrznej.

Straż pożarna była zmuszona do interwencji w setkach przypadków, z czego najwięcej zdarzeń miało miejsce w Bielsku-Białej. Miasto to było świadkiem pojawienia się małej trąby powietrznej, która wyrządziła szkody na elewacji i dachu lokalnego centrum handlowego oraz spowodowała duże straty na parkingu. Wiele drzew w mieście zostało przewróconych, ale na szczęście incydent nie spowodował żadnych ofiar.

Nie tylko Bielsko-Biała doświadczyło szkód – burza nawiedziła również tereny od Wrocławia przez Opole aż do Katowic. W wielu miejscach doszło do zerwania dachów budynków, zaś ulice i chodniki zostały pokryte potłuczonymi gałęziami. Wystąpiły również opady gradu o średnicy 3-4 centymetrów, które mogły uszkodzić karoserię samochodów.

Powstanie tych superkomórkowych burz było możliwe dzięki wilgotnej i gorącej masie powietrza. Przed nadejściem burz atmosfera była nieznośnie duszna i parna. Na szczęście, prognozy na środę zapowiadają słońce i suchość z lekkim spadkiem temperatury, co przyniesie upragnioną ulgę.