Szkoła podstawowa z 60-letnią tradycją

Szkoła podstawowa z 60-letnią tradycją

Dąbrowa Górnicza: Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Ząbkowicach obchodzi w tym roku 60. rocznicę istnienia. Uroczyste obchody odbędą się w czwartek, 25 maja.

Szkoła Podstawowa nr 22 w Ząbkowicach należy do grupy tzw. „tysiąclatek”, wzniesionych w ramach programu „1000 szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. Funkcjonowała w tej formie do reformy edukacyjnej w 1999 roku. Przez ten czas tysiące uczniów zdobywało tutaj wiedzę, stanowiącą podstawy do dalszej nauki w szkołach średnich i zawodowych. Następnie, w jej murach powstało Gimnazjum nr 9, które przeszło gruntowną modernizację.

Od 2017 roku placówka w Ząbkowicach ponownie funkcjonuje jako Szkoła Podstawowa nr 22 im. Marii Skłodowskiej-Curie. Znajduje się w tzw. „zielonej dzielnicy” Dąbrowy Górniczej, co wpływa na jej charakter. Tu kształcili się dziadkowie, rodzice i krewni obecnych uczniów.

Aneta Szyszkowska, dyrektor szkoły od 2022 roku, związana jest z nią od ponad dwóch dekad. Zna i rozumie jej specyfikę oraz z dumą obserwuje rozwój placówki, która staje się coraz bardziej nowoczesna.