Światło i blask na ulicach Dąbrowy Górniczej: 150 dekoracji na Boże Narodzenie

Światło i blask na ulicach Dąbrowy Górniczej: 150 dekoracji na Boże Narodzenie

Podczas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, mieszkańcy Dąbrowy Górniczej będą mogli cieszyć się wyjątkowym kolorem i blaskiem, dzięki 150 różnym ozdobom, które zostaną zamontowane na ulicach miasta. Rozpoczęcie procesu montażu zaplanowane jest na 3 grudnia, z zamiarem ukończenia wszystkiego tuż przed świętem mikołajek. Niestety, ze względu na konieczność oszczędzania w budżecie miasta, niektóre główne ulice nie zostaną udekorowane tym razem.

Zgodnie z tradycją z poprzednich lat, świąteczne dekoracje ponownie będą zawieszone w rejonie Pałacu Kultury Zagłębia oraz na obszarach otwartych przestrzeni zielonych. Łącznie będzie to 150 różnorodnych elementów – niektóre są własnością gminy, ale pojawią się również nowe ozdoby, które będą przytwierdzone do istniejących lamp oświetlenia ulicznego.

Różne części miasta, takie jak plac Bema w Gołonogu oraz dzielnice Ząbkowice, Trzebiesławice, Tucznawa, Strzemieszyce, Ujście, Łęka, Antoniów, Łośnie, Okradzionów i Błędów, będą błyszczeć dzięki świątecznym iluminacjom. Nie zapomniano też o promenadzie Pogoria III, gdzie co roku instalowane są girlandy świetlne i drobniejsze elementy dekoracyjne – mówi Marek Mrówka, kierownik Referatu Zarządzania Energią w Wydziale Infrastruktury Miejskiej Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.

Uzupełniając atmosferę świąteczną, podświetlane bramy z trójwymiarowymi śnieżynkami zostaną zainstalowane przy zbiorniku wodnym oraz przy wejściu do Parku Hallera. W centrum miasta pojawi się również świąteczny napis Dąbrowa Górnicza, a specjalnie na Walentynki miejsce to ozdobi serce z ławką. Natomiast przed Pałacem Kultury Zagłębia postawiona zostanie majestatyczna choinka z dużym prezentem i tronem na zdjęcia pamiątkowe.

Znane z poprzednich lat fotoramki zostaną umieszczone przy ulicy 3 Maja oraz przed wejściem na molo. Jak mówi Marek Mrówka, iluminacje świąteczne są niezbędne na ulicach miasta, aby stworzyć ciepłą atmosferę świąteczną. Jednak, aby oszczędzać, zdecydowano o pominięciu dekoracji na głównych ulicach i rondach.

Osobliwość roku 2024 polega także na wcześniejszym niż zwykle demontażu choinki i wszystkich dekoracji – najpóźniej do 15 stycznia. W poprzednim roku, miasto wydało na iluminacje i choinkę około 240 tysięcy złotych. Tym razem wydatki nie przekroczą 260 tysięcy złotych, co jest jedynie odzwierciedleniem inflacji.