Sucha karma dla kota – czy na pewno wiesz, jak wybrać najlepszą?

Sucha karma dla kota – czy na pewno wiesz, jak wybrać najlepszą?

Karma sucha dla kota to najłatwiejszy sposób żywienia pupila. Podczas gdy mokrą karmę musisz zabrać w ciągu godziny (w upały o wiele szybciej), karma sucha dla kotów może zostać w misce dłużej na wypadek, gdyby pupil zgłodniał. Czy wiesz jednak, jak wybrać suchą karmę?

Czy karma sucha jest zdrowa dla kota?

Wielu opiekunów kotów zastanawia się, jaki sposób żywienia pupila będzie najzdrowszy. Dla kotów sucha karma to bezpieczniejszy sposób żywienia niż BARF, który wymaga specjalistycznej wiedzy. Sprawdzi się też u najróżniejszych kotów, w tym wychodzących i wolnożyjących, podczas gdy karma mokra może być bezpiecznie podawana wyłącznie w kontrolowanych warunkach – nie można zostawić jej tak po prostu w misce.

Suche karmy sprawdzają się zarówno w żywieniu zdrowych, dorosłych kotów rasowych bez problemów zdrowotnych, jak i w przypadku adopciaków, które często potrzebują karmy dla kotów o wrażliwym przewodzie pokarmowym. Wybredne koty też znajdą coś dla siebie – karmy suche mogą być naprawdę smakowite!

Producenci karm opracowują skład karmy, by zawierała wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Nie musisz się już o nic martwić!

Wybór najlepszej suchej karmy jest prostszy niż myślisz

Sucha karma dla kotów może (a nawet powinna) wspierać zdrowie Twojego kota. W każdym sklepie znajdziesz duży wybór, bez problemu dopasujesz karmę nawet dla najbardziej wymagającego mruczka.

Przede wszystkim – dobierz karmę do etapu życia pupila. Masz do wyboru karmę dla kotów dorosłych, ale też dla kociąt i kocich seniorów. Młode koty potrzebują mnóstwo energii, by zdrowo rosnąć! Niezależnie od wieku, każdy kot powinien otrzymywać karmę z tauryną.

Zastanów się też, jaki jest poziom aktywności kota. Oprócz standardowej karmy suchej możesz też wybrać karmę dla kotów otyłych i aktywnych. Tę ostatnią opiekunowie wybierają najrzadziej – zazwyczaj problemem jest zbyt niska aktywność, a nie wysoka. Suchy pokarm pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała – o ile wybierzesz produkt z linii „light” lub „sterilized”. Wbrew pozorom karmy „sterilised” możesz podawać swojemu kotu takżewtedy, kiedy nie przeszedł zabiegu sterylizacji – kluczowa jest zmniejszona kaloryczność chrupek.

Najlepsze dla kotów: sucha karma bezzbożowa

Najlepsza sucha karma dla kota to bez wątpienia wysokomięsna karma bez zbóż. Bezzbożowe karmy sprawdzą się nie tylko u kotów cierpiących na problemy z układem pokarmowym. Dużo łatwiej znaleźć lekkostrawną karmę suchą wśród produktów bezzbożowych. Zdarza się, że dzięki temu nie są już konieczne karmy specjalistyczne typu „gastrointestinal”.

Skrupulatnie dobrany skład powinien uwzględniać duże ilości mięsa. By zadbać o swojego pupila, wybieraj karmy o jak największej zawartości mięsa. Intensywny zapach przyciągnie nawet największego niejadka.

Jak karmić kota, by mruczał z zachwytu

Każdą nową karmę trzeba wprowadzać powoli. Nawet najlepszą karmę należy wprowadzać, mieszając przez kilka dni z wcześniejszą. Dzięki temu nie tylko przyzwyczaisz swojego kota do nowego smaku, ale też unikniesz problemów żołądkowych.

Dostosuj ilość karmy do indywidualnych potrzeb ulubieńca. Nakładanie porcji „na oko” często prowadzi do tego, że kot szybko przybiera na wadze – lepiej tego po prostu uniknąć.

Nigdy nie mieszaj suchych karm i karmy mokrej. Może to zaszkodzić pupilowi. Jeżeli chcesz, możesz podawać saszetkę dla urozmaicenia w innym posiłku. Zmniejsz wtedy ilość chrupek. Najlepsza sucha karma dostępna w internetowym sklepie zoologicznym Rikoland.pl