Spotkanie w sprawie coraz większej liczby samobójstw w Dąbrowie

Spotkanie w sprawie coraz większej liczby samobójstw w Dąbrowie

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacja GrowSpace zainicjowały w ośmiu miastach zachodniej Polski sieci bezpieczeństwa dla młodzieży. Wysiłek ten ma na celu wspieranie zdrowia psychicznego, równości i demokracji w całym kraju poprzez lokalne Okrągłe Stoły. Statystyki pokazują, że 64% osób w wieku 18-34 lat jest zagrożonych depresją w tym roku, więc psychoedukacja jest pierwszym krokiem w ochronie zdrowia psychicznego. Inicjatywa rozpoczęła się 3 lutego w Dąbrowie Górniczej.

W roku 2022 w naszym kraju łącznie 2031 osób w wieku poniżej 18 lat podjęło próbę samobójczą. Niestety, 150 z tych przypadków zakończyło się śmiercią. Liczba ta stanowi 150-procentowy wzrost w porównaniu do statystyk z roku 2020. W województwie śląskim odnotowano 301 prób samobójczych, z czego 13 miało tragiczny finał. Najgorsza sytuacja panuje w województwie pomorskim, gdzie odnotowano 417 prób samobójczych, z czego najmłodsza pochodziła od zaledwie siedmiolatka.

Pandemia COVID-19, długotrwałe przebywanie w domu, mobbing, przemoc szkolna, sprawy rodzinne, choroby psychiczne były czynnikami, które przyczyniły się do spadku dobrostanu psychicznego dzieci. Ponadto brakuje zrozumienia wśród rówieśników, a także brak edukacji na różne tematy, które są związane z aktualnymi problemami.