Przeobrażenie pogórniczych zabudowań w Czeladzi zachwyca gości z Dąbrowy Górniczej

Przeobrażenie pogórniczych zabudowań w Czeladzi zachwyca gości z Dąbrowy Górniczej

Wspaniały czas spędziła grupa 23 osób związanych ze Stowarzyszeniem „Dąbrowskie Forum Inicjatyw” oraz Towarzystwem Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, która udała się na wycieczkę do Czeladzi. Ich celem było zobaczenie przekształceń pogórniczych budynków w tym mieście.

Uczestnicy tego spotkania byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak z rozwagą i pomysłowością odrestaurowano stare obiekty górnicze i przystosowano je do nowych funkcji w mieście. Wyrazili także swoją wdzięczność dla burmistrza Czeladzi za przygotowanie i umożliwienie przeprowadzenia tego wartościowego, wspólnego wydarzenia.

Podczas wizyty na terenie dawnej kopalni Saturn w Czeladzi uczestnicy mogli zobaczyć wiele interesujących miejsc, gdyż znaczna część tych pogórniczych budynków już przeszła rewitalizację i obecnie służy lokalnej społeczności. Wśród nich znajdują się między innymi budynek, gdzie wcześniej mieściły się warsztaty elektryczne oraz stacja transformatorów. Teraz znajduje się tam Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Ponadto, w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia od lat mają miejsce wystawy, recitale oraz warsztaty z różnych dziedzin.