Podejrzenie wystąpienia trąby powietrznej na Śląsku

Podejrzenie wystąpienia trąby powietrznej na Śląsku

Przez ostatni tydzień, województwo śląskie nie miało szczęścia, borykając się z burzami, ulewnymi deszczami i gradem. W tej już skomplikowanej sytuacji pogodowej, pojawiły się doniesienia o potencjalnej trąbie powietrznej. Szczególnie aktywne w dyskusji na ten temat są osoby zamieszkujące Bielsko-Białą, które opisywały widok leja kondensacyjnego nad miastem.

Mimo niepotwierdzonych jeszcze informacji o trąbie powietrznej, zgłoszenia napływające do jednostek straży pożarnej i innych agencji ratunkowych nie pozostawiają złudzeń – mówimy o sytuacji ekstremalnej. Prędkość wiatru miała miejscami przekroczyć 90 km/h (dane z IMGW w Aleksandrowicach). Mieszkańcy publikują liczne zdjęcia oraz opisują swoje doświadczenia związane z katastrofalnymi uszkodzeniami.

Jedno z najbardziej alarmujących wydarzeń odnotowano na osiedlu Karpackim, przy centrum handlowym na ulicy Kolistej. Tam bowiem nawałnica zerwała część elewacji budynku. Zszokowani mieszkańcy udostępniali w mediach społecznościowych fotografie i filmy pokazujące odpadki porozrzucane po parkingu.

Na Alei Armii Krajowej spod dachu budynku oderwało się ok. 600 mkw blachy, która następnie uszkodziła pobliskie posesje. Na ulicy Olszówki silne podmuchy wiatru przewróciły drzewo na budynek mieszkalny, niszcząc jego dach. Na Dolinie Miętusiej wypadające drzewa uszkodziły aż trzy zaparkowane samochody, zaś na posesji przy ulicy Karpackiej jedno drzewo upadło na garaż i dwa auta.

Incydent dotyczący drzew miały miejsce również poza Bielskiem-Białą. W Rybniku, droga DK 78 została całkowicie zablokowana przez upadłe drzewa około godziny 20:55. Normalny ruch został przywrócony o godzinie 22:21. Tego samego wieczoru na linii kolejowej Tychy – Kobiór doszło do uszkodzenia pantografu pociągu osobowego Kolei Śląskich spowodowanego przez powalone drzewo. Ruch kolejowy odbywa się obecnie jednym torem, natomiast trwają prace porządkowe.