Planowanie podróży samochodem za granicę: przypomnienie o konieczności posiadania dowodu rejestracyjnego i tablicy na bagażniku rowerowym

Planowanie podróży samochodem za granicę: przypomnienie o konieczności posiadania dowodu rejestracyjnego i tablicy na bagażniku rowerowym

Sezon wakacyjny nadchodzi, a z nim częste wyjazdy za granicę. Jeżeli nasza podróż będzie odbywać się autem, nie zapominajmy o konieczności posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego naszego pojazdu. Dodatkowo, jeżeli planujemy zabierać ze sobą rower, powinniśmy pamiętać o umieszczeniu tablicy rejestracyjnej na bagażniku rowerowym.

Michał Dratwiński, kierownik Referatu Rejestracji Pojazdów UM w Dąbrowie Górniczej, przypomina, że wewnętrznie, w obrębie granic Polski, funkcjonariusze mają dostęp do bazy danych CEPiK i mogą zweryfikować informacje o naszym pojeździe bez konieczności pokazywania im twardych kopii dokumentów. Niemniej jednak, sytuacja ta różni się, gdy podróżujemy za granicą, gdzie służby nie mają dostępu do polskich baz danych dotyczących pojazdów.

Z tego powodu, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas poruszania się poza granicami kraju, Dratwiński radzi mieć przy sobie dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym. Jeżeli jeszcze go nie odbieraliśmy, warto to zrobić przed wyjazdem, zgłaszając się do lokalnego Referatu Rejestracji Pojazdów.

Dratwiński przypomina także o zasadach dotyczących przewożenia rowerów samochodem. Jeżeli planujemy korzystać z bagażnika rowerowego montowanego z tyłu pojazdu, musimy pamiętać o konieczności umieszczenia na nim dodatkowej, trzeciej tablicy rejestracyjnej. Zamówienie takiej tablicy realizowane jest również na stanowisku „B” po uprzednim umówieniu wizyty, a jej wykonanie trwa kilka dni i kosztuje 52,50 zł.