Orkan w województwie śląskim – sprawdziły się prognozy pogodowe

Orkan w województwie śląskim – sprawdziły się prognozy pogodowe

Pozrywane dachy, domu bez prądu i porywisty wiatr. W ten sposób możemy opisać orkan, który przechodzi przez województwo śląskie. Przez następne kilka dni mieszkańcy tego regionu powinni mieć się na baczności, ponieważ prędkość wiatru może przekroczyć nawet 100 kilometrów na godzinę. Wiatr wiejący z taką siłą stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia. W niektórych miejscach mieszkańcy muszą liczyć się z dużymi stratami materialnymi przez spustoszenie, które przyniesie orkan.

Więcej na temat szkód i niebezpieczeństwa, które jest w stanie wyrządzić orkan, możecie przeczytać w artykule https://szczecinekinfo.pl/silny-orkan-przyniosl-spustoszenie-mieszkancy-miasta-licza-straty/.

Wiejące w okolicy Dąbrowy Górniczej potężne wiatry niszczą okolicę od 17 lutego. Prognoza pogody wskazuje jednak na to, że to dopiero początek. Porywy wiatrów mogą występować przez większość dnia i będą dopiero słabły na noc, dlatego też musimy mieć się na baczności podczas podróży na drodze. Co więcej, zarówno nocą, jak i w trakcie dnia porywistym wiatrom będą towarzyszyły burze i opady.

To najsilniejsze zniszczenia wyrządzone przez wiatr w ciągu ostatnich kilku lat

Specjaliści oszacowali, że aktualny orkan Dudley jest największym kataklizmem pogodowym, który nawiedził okolice województwa śląskiego w ciągu ostatnich kilku lat. Potężna linia wiatru przyszła do polski z zachodu. Najwyższy stopień zagrożenia nawiedził nasz kraj na w południowej części. Przewidujemy, że przez następne kilka dni na śląsku będą burze z potężnymi wiatrami. Osoby, które nie muszą aktualnie wychodzić na zewnątrz, są proszone o pozostanie w domach dla swojego własnego bezpieczeństwa.

Zgodnie z najnowszymi szacunkami wiatr może wiać nawet z siłą przekraczającą 100 lub 110 kilometrów na godzinę. Tak potężna wichura wystarczy, aby oderwać małe dziecko od podłoża. W ciągu dwóch dni straż pożarna interweniowała ponad 150 razy ze względu na liczne zniszczenia, które przyniósł orkan. Większość interwencji dotyczyła pozrywanych dachów w domach. Firma Tauron informuje, że w wielu domach w okolicy Dąbrowy Górniczej może zabraknąć prądu. Kataklizm pogodowy jest teraz na tyle poważny, że w celach bezpieczeństwa mogą zostać przerwane stały dostawy energii elektrycznej do domów.