Ogromna pasieka wkrótce pojawi się w Dąbrowie Górniczej

Ogromna pasieka wkrótce pojawi się w Dąbrowie Górniczej

Aby zapewnić pszczołom dostęp do bogatych w pyłek i nektar kwiatów, wokół pasieki została stworzona łąka kwietna. Pasieka powstała z myślą o kampanii „Ratujemy pszczoły. Razem”, której celem jest edukowanie ludzi na temat jak wielką rolę odgrywają te pożyteczne owady i jak ważne są dla środowiska. Dzieci i ich opiekunowie będą mogli poznać tajemnicze życie pszczoły już w sobotę 20 maja, dzięki bezpłatnym warsztatom „Sekretne życie pszczoł”. Warsztaty odbędą się w Pogoriowej Pasiece Miodnej z okazji Dnia Pszczoły. Zapisy na warsztaty można dokonać poprzez aplikację mobilną SPOT.

W Polsce istnieje 470 gatunków pszczół. Zawdzięczamy im produkcję 1/3 światowej żywności. 71 z 100 gatunków roślin uprawnych zostaje zapylonych przez te pracowite owady, co umożliwia delektowanie się aż 4000 odmianami warzyw i owoców. Ich rola w ekosystemie jest bardzo istotna, ponieważ przenosząc pyłek z kwiatów, kontrolują erozję gleb i zapewniają zachowanie bioróżnorodności. W przypadku upraw sadowniczych, zapylanie przez pszczoły może zwiększyć plon nawet o 80 proc.

Pogoriowa Pasieka Miodna, oddalona od parkingów centrum, stanowi schronienie dla miejskiej fauny. Przy niej zorganizowano specjalnie łąkę kwietną, zapewniającą pszczołom dostęp do nektaru i pyłku. Ule, które powstały przy CH Pogoria, zostały wykonane z drewna.