Kłusownicze aktywności przerwane na terenie jeziora Pogoria III w Dąbrowie Górniczej

Kłusownicze aktywności przerwane na terenie jeziora Pogoria III w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej, na jeziorze Pogoria III, kłusownicy postanowili przeprowadzić swoje nielegalne działania. Na szczęście, przypadkiem na miejsce zdarzenia natrafił patrol straży pożarnej i policji, patrolujący wodny obszar.

W ubiegłą sobotę, podczas pełnienia służby w okolicach Pogorii III, funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji z Dąbrowy Górniczej współpracowali z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej, również z Dąbrowy Górniczej. Wspólnym zadaniem było monitorowanie i patrolowanie jeziora za pomocą motorówki strażackiej, wyposażonej w specjalistyczny sprzęt. Obie służby wymieniały się doświadczeniami oraz wiedzą dotyczącą bezpieczeństwa na wodzie.

Podczas tej wspólnej akcji patrolowej, funkcjonariusze natknęli się na podejrzane obiekty dryfujące na powierzchni jeziora. Okazało się, że były to sieci połowowe należące do kłusowników, wykorzystywane do nielegalnego połowu ryb. Funkcjonariusze natychmiast przystąpili do wyławiania tych sieci. Dzięki ich koordynowanej działalności i wsparciu, dąbrowskie służby mogą efektywnie chronić środowisko naturalne i zapobiegać przestępstwom – poinformowali funkcjonariusze dąbrowskiej policji.

Podkreślają oni również, że nielegalne połowy ryb stanowią duże zagrożenie dla ekosystemów wodnych oraz dla legalnie działających wędkarzy przestrzegających prawa. Przy pomocy szybkiej reakcji i efektywnej współpracy strażacko-policyjnej udało się zabezpieczyć sieci kłusowników. Zostały one przekazane straży wędkarskiej z okręgu katowickiego. Śledztwo dotyczące nielegalnego połowu ryb będzie prowadzone przez dąbrowską policję.

Działania kłusowników są naruszeniem art. 52 prawa łowieckiego i grozi za to kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Policjanci dodatkowo podkreślają, że są gotowi podjąć się nietypowych zadań i ich wspólne działania z Państwową Strażą Pożarną na jeziorze Pogoria III stanowią dowód na możliwość skutecznej współpracy różnych służb dla dobra społeczności.